Австралия забрани социалните мрежи за деца под 16 години

социални мрежи

Австралия прие първата в света забрана на социалните мрежи за лица под 16 години.

Австралийският парламент прие закон, забраняващ на деца под 16-годишна възраст да използват социалните мрежи, съобщиха световните медии на 28 ноември 2024 г. Сенатът одобри забраната на социалните медии в последния ден от заседанието си за годината, след месеци на интензивен публичен дебат и бърз парламентарен процес, при който законопроектът беше представен, обсъден и приет в рамките на една седмица.

Това е първото по рода си законодателство в света. Социалните мрежи обикновено ограничават възрастта на потребителите до 13 години.

Мярката според властите ще предпази подрастващите от неподходящо съдържание, на което са изложени онлайн и все по-зачестилите случаи на тормоз в интернет.

Подобни рестрикции има и в други държави, но при наличие на родителски надзор младежите все пак имат достъп до социални мрежи.

Законът влиза в сила през 2025 година. Съгласно него ще бъдат налагани глоби до 50 милиона австралийски долара (32 милиона щатски долара) за социални мрежи, ако те не предприемат „разумни стъпки“ за прилагане на ограниченията, но не се предвиждат наказателни мерки за деца или техните родители.

Това е най-твърдият отговор в света досега на проблема за отрицателното влияние на социалните мрежи върху младежите, при който други държави налагат ограничения, но не държат компании отговорни за нарушения при национална забрана. Очаква се забраната да важи за Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram, Reddit и X (бивша Twitter), но този списък може да се разшири.

Законодателството изключва приложения за съобщения, платформи за онлайн игри и „услуги с основна цел да поддържат здравето и образованието на крайните потребители“.

Премиерът на Австралия Антъни Албанезе заяви на законодателите, че „всяко сериозно правителство“ се бори с въздействието на социалните медии върху младите хора и лидерите, с които той е разговарял, са аплодирали инициативата на Австралия по въпроса.

„Знаем, че социалните медии могат да бъдат оръжие за хулигани, платформа за натиск от връстници, двигател на безпокойство, средство за измамници. И най-лошото от всичко, инструмент за онлайн хищници“, каза той пред парламента на 25 ноември.

Google, собственик на YouTube, и Meta, собственик на Facebook и Instagram, заявиха, че забраната на социалните мрежи трябва да бъде отложена, докато приключи процесът за проверка на възрастта.

Според китайската мрежа TikTok пък законът се нуждае от повече консултации, а собственикат на социалната мрежа X на Илон Мъск предупреди, че този закон може да навреди на човешките права на децата. А Австралийската комисия по правата на човека изрази подобни опасения, че законът ще накърни правата на децата на себеизразяване.

Според проучване на YouGov, проведено в периода 15-21 ноември 2024 г., 77% от австралийците подкрепят забраната спрямо 61% в проучване, проведено през август същата година.

„Близо 2/3 от младежите между 14 и 17 години са гледали неподходящо съдържание онлайн – злоупотреба с наркотици, насилие, самоубийства или самонараняване. Социалните медии трябва да бъдат отговорни към обществото. Знаем, че могат да бъдат по-строги при модерирането на съдържанието си и ще ги накараме да поемат отговорността си“, заяви по-рано Мишел Роуланд, министър на комуникациите.

Предвижда се контролът да бъде осъществяван чрез строги проверки, например задължително изискване при регистрация да се показва документ за самоличност или биометрия.

Няма да има възможност децата да ползват платформите дори със съгласие на родителите, както е например във Франция, която също е въвела контрол за подрастващите онлайн.

След като законът вече е приет, се очаква да се проведе консултация, преди правителството да определи дата за влизането му в сила. След това всички деца под 16 години с акаунти в социални медийни платформи, предмет на забраната, ще бъдат деактивирани.

Родителите и децата няма да бъдат санкционирани за нарушаване на забраната, но компаниите трябва да покажат, че са предприели разумни стъпки, за да не допускат непълнолетни потребители.

Колаж със социални мрежи: Biljana Jovanovic / Pixabay