Търговският интерес движи електронната рецепта, твърдят от Българския лекарски съюз.
Фармацевтите масово връщат пациенти и не изпълняват електронните рецепти. За това съобщават от Българския лекарски съюз (БЛС).
Само 24 часа след влизането в сила на електронната рецепта за антибиотици и лекарства за диабет лъсна истината за нейното въвеждане, пише в становището на БЛС.
Централата на съсловната организация била затрупана от сигнали на лекари и пациенти за неизпълнени рецептите. Фармацевтите отказвали да го направят с обяснението, че предписаният медикамент липсва. Това говори, че при хартиените рецепти те масово са отпускали каквото решат, а не каквото е предписано, категорични са от БЛС.
Според съсловната организация фрапиращото в случая е, че става въпрос за налични в аптечната мрежа медикаменти. Отказите за изпълнение на е-рецепта засягат дори случаите, в които е изписан най-евтиният възможен антибиотик.
Търговският интерес движи промяната в лекарствената терапията, а българските лекари отказват да работят под диктата на аптеките, заявяват още от БЛС.
„Проблемите са няколко, не е само един. Лекарствата вече се изписват по код, а не по име. Едно и също лекарство, с едно и също име, на една и съща фирма, може да има различни кодове. Изписването на код, който липсва в аптеката, не може да бъде отпуснат“, обясни д-р Михаил Михов, председател на ДСОПЛ.
„Няма да се преустанови електронното изписване на рецепти за антибиотици“, категоричен е министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков, съобщи bTV на 17 октомври 2023 г.
По думите му до края на този месец ще се събират сигнали за недостатъци на системата и след това ще се направят подобрения, ако са необходими.
„Не трябва да се допуска замяна на лекарства по решение на аптеките“, каза още той.
„Електронните рецепти, с които от днес ще се получават антибиотиците и лекарствата против диабет, ще затруднят лекарите, пациентите и цялата система“, заяви общопрактикуващият лекар и член на УС на БЛС д-р Гергана Николова в ефира на БНТ на 16 октомври.
„Системата ще бъде силно затруднена. Тези пациенти, които петък, събота и неделя са се преглеждали в неотложни и спешни центрове, няма да знаят какво им е изписано. Личните лекари също няма да знаят какво е изписано на техен пациент. Нещо повече. Пациентът няма да знае и да вижда личният лекар също какво му изписва. Не виждам моето указание, защото на хартиената рецепта ние даваме прескрипция и казваме дайте, отпуснете еди-какво си лекарство, но вътре описваме подробно на пациента колко количество как се взима, в какво съотношение. Един пациент не може да запомни всички неща, които сме му дали в кабинета“, категорична е д-р Николова.
Според нея електронната рецепта трябва да има алтернатива и да се запази и хартиеният вариант.
„Като имам срив в системата, понякога се случва – интернетът да спре или системата да блокира, как ще си получи пациентът рецептата? А тя е спешна, детето ви например е болно, искате да започнете терапията веднага, а как ще стане без рецепта? Лекарите трябва да имаме възможност да издаваме и хартиени рецепти. Те не са в интерес на личните лекари, а в интерес на пациента. Част от педиатрите споделят, че когато изписват гранулирани формули за деца, те не се отчитат добре в системата и се получават грешки в разчитането. Притесняват се какво ще се получи. Има колеги, които не работят с НЗОК. Те как ще изписват медикаментите“, попита риторично д-р Николова.
„Електронната рецепта няма да се реши нито дефицитът, нито реекспорта, нито ще се промени съществено отпускането на медикамента, защото електронната рецепта не е задължително условие, което да отвори системата и да бъде отпуснат антибиотика“, каза още тя. Вижте целия разговор:
Снимка на лекарства: kravaivan11 / Pixabay