Ще откаже ли Великобритания тютюнапушенето до 2030 г.?
Правителството на Великобритания представи Концепция за подобряване на здравето на населението до 2030 г. Една от главните ѝ цели е пълен отказ от тютюнопушенето в следващото десетилетие, а нейният основен проблем е политически, съобщи държавната новинарска агенция Би Би Си, цитирана от БГНЕС.
Обединеното кралство е една от страните в света с най-строги закони за борба с тютюнопушенето. Още през 1985 г. е забранено рекламирането на цигари по телевизията, през 2003 г. – на билбордове; от 2005 г. насам на тютюневите компании са забранени да спонсорират публични събития и спортни събития.
През 2007 г. Обединеното кралство е първото в света, което забрани пушенето на обществени места – ресторанти и кафенета. Всички летища в страната премахнаха помещенията за пушачи. През същата 2007 г. властите повишават възрастта на хората, на която те могат да купуват цигари от 16 до 18 години.
През последното десетилетие в страната непрекъснато се провеждат кампании като Stoptober, които призовават да отказване от цигарите за един месец и да се види резултатът. През 2016 г. всички цигари започнаха да се продават в идентични опаковки със зеленикав цвят, а по-голямата част от площта на опаковката се поема от предупреждение за опасностите от тютюна.
Цената на пакет цигари нараства с 30-80% годишно, а сега, средно, струва около 10 паунда. Експертите не изключват след една-две години цената да се повиши до 20 паунда.
В документа на правителството се казва, че комбинацията от тези мерки е помогнала за намаляване на броя на пушачите наполовина за 30 години. През 2011 г. около 19% от населението на страната пуши, през 2018 г. – 14,4%, т.е. всеки шести възрастен.
Според концепцията обаче съществуващите мерки са малко. Пушачите по-често от другите хора умират от рак, инсулт и сърдечни заболявания.
Както изчисляват авторите на концепцията, 5,9% от живота си пушачите във Великобритания страдат от съпътстващи заболявания. Само хората с наднормено тегло се разболяват повече.
Пушенето е много популярно сред хората с психологически проблеми. Според Националната здравна служба всеки трети пациент, който посещава лекар с депресия или тревожни смущения, пуши.
В документа засега присъстват само най-общите мерки, които правителството трябва да предприеме. Това е активна кампания против тютюнопушенето във всички медии. Пушачите, които са попаднали в обществени болници, ще получат помощ за отказване, както и за лечение на основното заболяване.
Концепцията предлага по-активно използване на електронни цигари и продукти за нагряване на тютюна без дим. Авторите на документа изхождат от факта, че те са по-малко опасни от цигарите – докато не се появи по-пълно проучване на тяхното въздействие върху човешкото здраве.
Правителството обещава да представи списък с по-конкретни мерки през октомври 2019 г. – дотогава парламентът на страната ще обсъди концепцията.
Заявената цел е пълно прекратяване на тютюнопушенето през 2030 година. Думата “забрана” не присъства в концепцията, има фраза, че до тази година модерните продукти на тютюневите компании трябва да бъдат “напълно остарели”.
От самото начало документът няма много проста съдба. Още на 9 юли неговата недовършена версия се появи в британската преса, и подготвящите документа експерти и чиновници в Министерството на здравеопазването можеха само да признаят факта на изтичането, без да правят коментари.
Официално документът бе публикуван вечерта на 22 юли 2019 г.
Снимка на цигари: Pixabay