Водата – минерална или чешмяна?

чаша вода

Каква вода да пием – минерална или чешмяна?

Чистата изворна вода е най-доброто средство за утоляване на жаждата, само че осигуряването й невинаги е възможно. Постоянното пиене на минерална вода обаче крие риск за здравето, защото може в организма да се натрупат едни минерали за сметка на други. Затова лекарите препоръчват различните води да се редуват с изворни.

Здравните експерти редовно проверяват качествата на чешмяната вода. Специално за София те твърдят, че е чиста и добра за пиене. Има обаче хора, които се страхуват от хлорирането. Те могат да използват за допълнително пречистване специални битови филтри.

Изворната вода се добива от земята или защитен водоносен хоризонт, който се намира под естествената водна маса на земята. Може да се събира в отвор на извор или сондаж от подземен източник. Изворната вода се счита за естествено филтрирана от земята през порести източници като скални образувания, докато минералната вода трябва да се филтрира.

Минералната вода е вид питейна вода, която съдържа минерали и има естествено високо рН. Добива се от подпочвените води и обикновено съдържа различни минерали спрямо източника с най-малко 250 или повече части на милион общо разтворени твърди вещества.

Основните източници на прясна вода са:

  • Вода от айсберги
  • Прихващане от езера, язовири, реки и други открити източници.
  • Подземни източници (кладенци, извори и други), обикновено прихванати в каптажи.
  • Инсталации за преработка на вода като например морска.

Освен водата, подавана от централизирана водопроводна система има и подаване на питейна вода чрез бутилиране x, подаване с цистерни, автомати за продажба на вода и използване директно на естествени източници на вода като извори и кладенци.

Не всяка бутилирана вода е минерална. Те се делят на изворна, минерална и трапезна. Първите две се набавят от природата, а третата е допълнително обработена. Някои води са високо минерализирани и са подходящи за лечението на различни заболявания. За да се пият по-дълго, е необходима консултация с лекар.

Водата, която съдържа минерали под 500 мг/л, е подходяща за по-продължителна употреба, но също трябва да се редува с чешмяна, изворна или трапезна.

В България за бутилираната вода има „Наредба за изискванията към бутилираните натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни нужди“ от 2001 г. Съгласно тази наредба в България се бутилират следните видове вода за пиене:

  • Натурална минерална вода – минерална вода, която произхожда от находище на минерална вода и има строго определен и постоянен минерален състав, съдържание на микроелементи и други компоненти, които и придават специфични свойства и я отличават от обикновената питейна вода.
  • Изворна вода – вода, която произхожда от дълбоко разположен водоносен хоризонт, който не е находище на минерална вода и по микробиологични, физико-химични, химични и радиологични показатели е подходяща за питейна употреба в нейното естествено състояние.
  • Трапезна вода – всяка вода от подземен или повърхностен водоизточник, третирана или нетретирана, която отговаря на изискванията на Наредба 9 от 2001 г. за качеството на водата за питейно-битови нужди, но не отговаря за изискванията на натурална минерална или изворна вода.
  • Всички тези води могат да бъдат естествено или допълнително газирани.
  • Сода – газирана трапезна вода, която съдържа допълнително прибавен натриев хидрогенкарбонат повече от 570 мг/л

Снимка на чаша с вода: jan-willem-54672 / Freeimages

За релакс на всички Zdraven.bg представя няколко ромолящата вода на планински поток: