Вреди ли кафето при аритмия?

кафе

Ето отговор дали вреди ли кафето при аритмия.

Американска сърдечна асоциация (American Heart Association) обяснява дали кафето вреди при хора хора с неправилен сърдечен ритъм, наречен аритмия в подробна статия, публикувана на 1 март 2024 г.

„Тъй като кафето е стимулант, хората със сърдечно-съдови заболявания предполагат, че сърцето им ще ускори ритъма и ще се влоши, особено когато имате аритмия като предсърдно мъждене“, каза д-р Хосе Джоглар, професор в Югозападен медицински център към Университета на Тексас в Далас и ръководител на катедрата по аритмията. „Но науката не потвърждава това.“

Джоглар е водещ автор на новите насоки от Американския колеж по кардиология и Американската сърдечна асоциация за диагностициране и лечение на предсърдно мъждене, публикувани в януарски брой на списание „Circulation“ 2024 г. Сред подробните дискусии за навиците на начина на живот, промяната на риска, лечението и сложността на предсърдно мъждене, авторите посчват конкретни уверения, че кофеинът не е проблемът всъщност.

Проучванията „като цяло са установили, че кофеинът, консумиран в обичайни количества, или не е свързан с повишен риск, или с намален риск от инцидентно предсърдно мъждене“, се казва в доклада.

„Лошата репутация, която има кофеинът, не е заслужена“, каза Джоглар. „Доказано е, че кофеинът е безопасен за сърцето.“

Освен това кафето може дори да помага. Проучване, публикувано през февруари 2021 г. в списание „Circulation: Heart Failure“, предполага, че кафето с кофеин може действително да намали риска от сърдечна недостатъчност. Изследването анализира три проучвания и показа, че „повишената консумация на кафе се свързва с намален риск от развитие на сърдечна недостатъчност по-късно в живота“.

Дейвид Као, главният автор на цитирания анализ, се позовава на изследването, за да успокои пациентите, които развиват сърдечни проблеми и обвиняват кафето.

„Хората смятат, че може да са си вредили през цялото време“, каза той. „Те пият кафе цял живот и смятат, че това е причината да имат предсърдно мъждене, което не изглежда да е така. Мисля, че това е облекчение, че не е тяхна вина.“

Според Администрацията по храните и лекарствата (FDA), безопасният дневен прием на кофеин за здрави възрастни е 400 милиграма на ден, което е еквивалентно на около четири или пет чаши кафе.

„Винаги има някои пациенти, които са по-чувствителни към кофеина“, каза Джоглар. „Тези пациенти трябва да внимават с кафето. Това може да ги накара да се почувстват по-зле. Разбира се, ще станете нервни, ако пиете твърде много. Но за обикновения човек“, каза той, кафето не е вредно за здравето.

Као се съгласява: „Може да има други причини хората да искат да спрат да пият кафе, като нарушения на съня или тревожни разстройства“, каза той. „Но и не заради сърцето.“

Препоръките, които показват, че кафето не вреди при аритмия, обаче не се отнасят за всяко сърдечно заболяване или при високо кръвно налягане, подчертава Джоглар.

Това не важи и за всеки вид кафе. Као каза, че повечето проучвания се фокусират върху черно кафе с кофеин – не безкофеиново или разтворимо кафе, където обработката може да премахне някои от ползите му за здравето.

Снимка на кафе: Christina Rumpf / Unsplash