Всички лечебни заведения за болнична помощ са длъжни да осигуряват медицинска помощ при спешно състояние на всяко лице, което се нуждае от такава.
Това е разписано в заповед на министъра на здравеопазването д-р Божидар Нанев до директорите болници в цялата страна във връзка със зачестили сигнали на граждани за откази на лечебни заведения да приемат болни в спешно състояние, съобщиха от Министерство на здравеопазването.
Болниците са длъжни да извършват възможния обем медицински дейности при спешни състояния независимо дали пациентът е потърсил лечебното заведение сам или с помощна на екип от ЦСМП и без оглед на здравноосигурителния статус, гражданството и адреса на пациента.
Болницата, в която е постъпил пациента, е длъжна незабавно да извърши или организира преглед, изследване и диагностициране независимо от наличието или не на договор по съответната клинична пътека между болницата и НЗОК. При предлагане от екипа на Спешна помощ на хоспитализиране на пациента, на дежурния лекар в болницата се предават необходимите попълнени документи за пациента в съответствие с чл. 15 от наредба № 25 за оказване на спешна медицинска помощ.
При обективна невъзможност за осъществяване на необходимия обем дейности от болницата, ако състоянието на пациента позволява,болницата му осигурява своевременно превеждане и настаняване в най-близкото лечебно заведение, което разполага с необходимите условия за това, като задължително се прилага епикриза.
Не се допуска транспортиране на пациент, ако това води до неоправдано висок риск за здравето и живота му.
В случай на отказ от хоспитализация дежурният лекар е длъжен да отрази становището си в амбулаторния журнал, а относно пациенти, обслужени от екип на ЦСМП – и във „Фиш за медицинско обслужване на пациент от спешен екип”, съобщават още от Министерство на здравеопазването.
Снимка: sxc.hu