
В австрийския курорт Ишгъл масово са карали Ковид-19 без да усетят и въпреки това не се изградил стаден имунитет.
Изследване показва, че 42.4% от тестваните жители на ски курорта Ишгъл са развили антитела срещу коронавирус. Само 15% от тях обаче са били болни. Повечето хора явно са карали болестта без да я усетят.
За сравнение: Резултатите от проведените в България две мащабни проучвания за антитела срещу коронавирус – в Пловдив и в Бургас и черноморските общини в областта, показва, че едва около 1% от българите там имат антитела срещу коронавирус.
Австрийският курорт Ишгъл се счита за едно от първите огнища на Ковид-19 в Европа. Медиите нарекоха Ишгъл “тайния развъдник на коронавирус”, съобщава Deutsche Welle. Над 6 000 души, сред които и множество германци, карали ски ваканция в Тирол, после разнесоха заразата из цяла Европа.
Назначена е комисия, която проверява грешките на властите в Ишгъл, дали е имало както политически, така и финансови мотиви за отлагането на прекъсването на ски сезона. Не са изключени и съдебни действия.
Учени от Медицинския университет в Инсбрук проведоха изследване, в което са анализирани данните на близо 80% от жителите на Ишгъл. След проведените масови тестове се оказало, че 42,4% от жителите на града са развили антитела срещу коронавируса, което означава, че мнозина са преболедували Ковид-19 без да забележат това.
Забавеното налагане на мерки в Ишгъл се смята за една от основните причини за бързото разпространение на заразата както в Австрия, така и в Европа. По данни на австрийските власти, цитирани от германския седмичник Die Zeit, 40% процента от всички случаи на заболели от Ковид-19 в Австрия са се заразили именно в Ишгъл.
Директорката на института по вирусология към Медицинския университет в Инсбрук Дороти фон Лаар обяви, че в световен мащаб това е най-високият регистриран процент на заразени в едно населено място.
Има и друг важен извод от изследването – въпреки високите нива на антитела, установени в кръвта, в Ишгъл не е бил изграден т.нар. стаден имунитет. Карантината и социалната дистанция са били мерките, които са допринесли за ограничаване на заразата там, констатират още експертите. Новото изследване показва и това, че Ковид-19 трябва да е бил разпространен в Ишгъл още през февруари, тъй като по това време масово са се заразили както туристите, така и голяма част от местните хора.
„Ако в Ишгъл бяха започнали веднага да тестват – още при първи, макар и неясни, симптоми – навярно властите са щели да поставят под карантина цялата околност на Ишгъл поне една седмица по-рано.
Това е можело да предпази хиляди туристи от инфекция, протекла при мнозина от тях по много тежък начин”, казва австрийският защитник на правата на потребителите Петер Колб.
Снимка на ски писти в Ишгъл: Ханс Браксмайер