Добро настроение срещу високо кръвно

Добро настроение и позитивното мислене помага срещу високо кръвно, твърдят експерти.

Как може да се лекува кръвно налягане без да пием лекарства е един въпросите, които Елица Петрова, представител на Българска лига по хипертония, получава от много хора. Това, което тя препоръчва, е много течности, разходки в парка, по-малко солена вода.

И това, което всъщност на последните световни кардиологични конференции се препоръчва, е позитивизъм и въобще мислите ти да не текат в посока колко си нещастен, колко си болен, колко е ужасна страната, в която живееш и какво изобщо ти се случва, а напротив – да се радваш на слънцето, на деня, на това че си жив и днес, че можеш да се срещнеш с хората, които обичаш и които ти харесват. Това допълнително е установено дори вече и научно, че може да понижава нашето кръвно налягане и да ни дава един нормален начин на живот, каза тя за агенция БГНЕС.

Артериалната хипертония (АХ) е водещият глобален риск за смъртност, отговорен за 9.4 милиона отнети човешки живота годишно. Тя е причина за мозъчни инсулти, сърдечни инфаркти, за сърдечна недостатъчност и внезапна сърдечна смърт, като 50% от инцидентите са при лица на възраст от 45 до 69 години. Всеки трети в света е с високо кръвно налягане, а ефективно лекуван е само един от трима.

България е с честота на хипертонията около 55% при средна за Европа 30-45%. У нас хипертониците са около 2 милиона, като адекватно лекувани, с постигнат контрол в последните години, са около 37%.

По данни на Българското ендокринологично дружество, затлъстяване у нас имат 34,93% от населението на повече или на 20 г., а наднормено тегло – 38,95%. Това означава, че всеки втори български мъж (45%) и всяка трета българска жена (32,4%) между 30-60 години е с наднормено тегло.

По-тревожен е фактът, че 40% от българските деца (21,9% от момчетата и 17,7% от момичетата между 5-17 години) са с наднормено тегло или затлъстяване. Това говори не само за естетичен проблем, а за проблем на влошено здраве, на риск за редица сериозни, заплашващи качеството и продължителността на живота заболявания. Тясната връзка на някои сърдечносъдови заболявания със затлъстяването дефинира групата на “свързани със затлъстяването сърдечносъдови заболявания”. Това са артериалната хипертония, атеросклерозата, сърдечната недостатъчност, предсърдното мъждене, мозъчният инсулт, сънната апнея, периферните венозни заболявания.

Затлъстяването се свързва с урбанизацията, с нездравословен начин на живот с прехранване, с намалена физическа активност и психо-социален стрес. Енергийният дисбаланс (хронично състояние на позитивен калориен баланс) води до натрупване на излишна мастна тъкан както подкожно, така и около жизнено важните органи – сърце, кръвоносни съдове, бъбреци.

Наднорменото тегло е един от най-силните предиктори на артериалната хипертония. Хипертонията е около 6 пъти по-честа при лицата със затлъстяване в сравнение с тези с нормално тегло.

Повишеното кръвно налягане значително увеличава риска за микро- и макроваскуларни усложнения, удвоява общата смъртност и честотата на инсултите, утроява вероятността за исхемична болест на сърцето (ИБС) и ускорява прогресията на диабетната нефропатия, ретинопатия и невропатия. Адекватното лечение на АХ удължава живота. Снижението на систолното артериално налягане с 12 mm/Hg за 10 г. спасява от смърт 1 от 11 лекувани пациенти, понижава честотата на мозъчния инсулт с 35-40%, на миокардния инфаркт с 20-25% и на сърдечната недостатъчност с 50%.

Предсъдното мъждене е изключително опасна аритмия, в много голям процент от случаите си тя е епизодична. Трябва специално отношение и внимание да се обърне на тази аритмия. Тя се открива по два начина – или чрез електрокардиограма, или чрез афиб технологията, обясни Елица Петрова. Тя препоръчва, освен посещения при кардиолог и всяко домакинство да има апарат за кръвно.

Снимка: Кийнън Търнър

Zdraven.bg поздравява с песента на Би Джийс Stayn’ Alive, за чийто ритъм се твърди, че спасява от инфаркт: