Единствената европейска лаборатория със сертификат ELITE за откриване на легионела е в Хърватия.
Лабораторията на отдела за опазване на околната среда и здравна екология на Института за обществено здраве на Приморско-горския окръг в Хърватия е единствената в Европа със сертификат на програма ELITE за откриване на множество видове легионела във вода чрез метода на култивиране, предаде хърватската агенция ХИНА, цитирана от БТА.
„Сертификатът е значително постижение, доказващо способностите и конкурентоспособността на нашите експерти на световно ниво“, обяви днес институтът, добавяйки, че споменатият метод се счита за златен стандарт за откриване на тези патогенни бактерии.
Само 150 лаборатории в света притежават сертификат на програмата ELITE, тъй като култивирането на Legionella spp. в лаборатория върху специална среда е изключително предизвикателство, продължително и сложно, каза Дария Вукич Лушич, началник отдел „Санитарна микробиология и биология на околната среда“.
„Решихме да участваме в междулабораторно сравнение, организирано от Центровете за контрол и превенция на заболяванията в Атланта, САЩ“, каза Лушич, добавяйки, че откриването, идентифицирането и определянето на концентрацията на легионела е предизвикателство и може да отнеме до 10 дни.
Успехът при извършването на тези процедури показва високо ниво на точност и прецизност на резултатите, което е основата за изграждане на доверие в лабораторията, обмен на знания и професионално развитие, каза Лушич.
Получаването на такъв сертификат показва възможностите, уменията и съвременните техники на лабораторията, допълни тя.
Легионела е смъртоносна бактерия в битовата гореща вода, която причинява легионелоза, известна още като легионерска болест. Причинителят на легионелозата, в над 90% от случаите, е Legionella pneumophila, изолирана за първи път през 1977 г., пише Wikipedia. Бактерията достига до белите дробове след вдишване на водни пари, чиито фини капчици са носители на невидимите за простото око легионелни бактерии.
Болестта варира в остротата си от леко и подобно на грип заболяване (Понтиак треска) до тежка пневмония с потенциално фатален изход (Легионерска болест). Клиничната картина на Легионерската болест се характеризира с кашлица, висока температура, главоболие, загуба на апетит и мускулни болки. В част от случаите кашлицата може да протече леко, но в една трета от пациентите се развиват кървави храчки. След третия ден клиничната картина се променя и започва да се забелязва появата на пневмонични процеси. Прогресивната пневмония бързо може да доведе до белодробна дихателна недостатъчност и смърт.
Легионелните бактерии не могат да се размножават, ако температурата на водата спадне под 20 градуса по Целзий и започват да умират във вода над 60 градуса.
Снимка на бактерията легионела: James Gathany / Wikipedia