България прие забрана за пушене на наргиле на закрито за непълнолетните.
Депутатите гласуваха окончателните промените в Закона за здравето, с които се ограничава употребата на изделия за водна лула (наргиле), несъдържащи тютюн, предаде репортер на БГНЕС на 11 юли 2019 г.
Изненадващо парламентарното мнозинство отхвърли първоначалното предложение да бъде въведена тотална забрана за пушенето на наргиле на закрито, което да приравни режима с този на тютюневите изделия.
Причината за това е, че законопроектът няма необходимата нотификация от Европейската комисия, заради което, ако текстовете бъдат приети, страната ни може да бъде санкционирана.
В променения Закон за здравето се регламентира тотална забрана за употреба на наргилета и електронни цигари единствено за деца до 18-годишна възраст. Отговорността за спазването ѝ ще бъде на МВР и Районните здравни инспекции.
„Увеличихме и детайлизирахме глобите, които касаят не само нарушителите на забраната за пушене в забранените места, но и тези, които са го допуснали. На този етап имаше леко затруднение да се санкционират собствениците на заведения, които са допуснали да се пуши на тяхната територия“, обясни д-р Даниела Дариткова, председател на парламентарната здравна комисия.
По данни на международно изследване на Световната здравна организация (СЗО), проведено в периода 2013-2014 г., България се нарежда на пето място сред 42 страни по пушене на наргиле сред 11-13-годишни ученици и на второ място сред 15-годишните българчета.
Поради недостатъчната здравна култура много хора считат наргилето с нетютюневи смеси за безвредно, а модната тенденция сред младите в европейски и световен мащаб за групово пушене води до вреди и за пасивните пушачи.
Снимка на наргилета: Мурта Захусаини