
Регионалните здравни инспекции в България информират какви лични и обществени мерки да се предприемат срещу комарите.
Поради глобалните промени в климата и в резултат на човешката дейност (изсичане на гори, бежански потоци, търговия с екзотични растения и др.) комарите се пренасят в нови, неестествени за тях места. В Европа са пренесени чрез транспортни средства (самолети и кораби), въздушни течения и др.
Комарите, както и азиатските тигрови комари, най-често се развиват около контейнерни терминали, складове с употребявани автомобилни гуми, центрове за търговия с вносен посадъчен материал и декоративни цветя и водоеми със застояла вода.
Профилактичните мерки срещу комари се свеждат до:
- борба с комарите – личинки и окрилени форми;
- лична защита от ухапвания от комари;
- лечение на болните в дома или в болнично заведение по преценка на инфекционист, в недостъпни за комари помещения;
- наблюдение на контактните лица в срок от 7 дни.
Борба с комарите
Борбата с комарите – личинки и окрилени форми се извършва с химични средства и механични действия намаляващи местата за тяхното възпроизводство.
Особено внимание се отделя на унищожаването на техните личинки. Най-известните химични методи на борба са аерозолните препарати, но те унищожават само възрастните комари имали досег с аерозолните капки. След няколко часа в обработваната среда отново може да се появят нови жизненоспособни комари.
Препоръчва се двукратно пръскане с ларвицидни препарати през лятото през месеците юни и юли на възможните за развъждане на личинките места.
Важен е контролът на комарните популации с цел намаляване на тяхната численост.
Застоялата вода благоприятства развъждането на комарите. Дори в една малка кофа с вода за около една седмица могат да се развъдят около хиляда комара.
Поради тази причина е нужно да се спазват няколко основни правила с цел ограничаване на популацията и така възможността от ухапвания:
- да се почистват битовите отпадъци намиращи се в близост до домовете, тъй като пластмасовите опаковки, кутийки и други съдове задържат вода и благоприятстват размножаването на комари;
- редовно да се почистват канавките и местата около канализацията от плевели и боклуци пречещи на свободното оттичане на водата;
- автомобилните гуми трябва да се изхвърлят на подходящи места;
- контейнерите редовно да се събират от органите по чистотата, защото на дъното си те задържат много течности подходящи за комарите;
- редовно да се почистват олуците на жилищата от листа и попаднали в тях отпадъци;
- да не се оставят на открито съдове пълни с вода дълго време.
Лична защита от ухапвания от комари
Личната защита от ухапвания от комари се свежда до ограничаване достъпа на комари в помещенията, чрез замрежване на врати и прозорци.
Може да се използват и топло изпаряеми таблетки, течности и изгарящи спирали. Препаратите се поставят в електроуред – изпарител, който се включва в електрическата мрежа в близост до прозорец. Тези препарати не са подходящи за прилагане в присъствие на алергични хора.
Намаляване на времето за престои на открито в зори и здрач, когато комарите са най-активни.
При разходки на открито да се носят дрехи в светли тонове, които не привличат летящите насекоми. Сутрин рано и вечер престоя на открито е желателно да бъде с подходящи дрехи с дълъг ръкав и дълги панталони.
Използване на отблъскващи вещества (репеленти) главно под формата на лосиони, кремове и аерозоли за кожата и облеклото, защитните мрежи и палатките (като масло от лимон и евкалипт за кожата и перметрин за дрехите и др.) също са ефективни.
Своевременно установяване на източника на зараза – ранна диагностика и лечение на болните и заразоносителите и диспансерно наблюдение.
При пътуване в чужбина е необходимо посещение при личния лекар или паразитолог, за получаване на указания за предпазване от малария и други трансмисивни инфекции.
При завръщане от чужбина посещението на личния лекар също е необходимо особено при завръщане от тропическа страна; при всяко температурно състояние в период до три години след завръщането необходимостта от медицинска помощ е изключително важна.
Какви инфекции предават комарите?
Снимка на пръскане със спрей срещу комари: mosquito1; комар в градина: Юрген