Китайско проучване препоръчва диети, съобразени със спецификата на региона, на фона на риска от затлъстяване.
Китайски учени препоръчват специфична за даден регион диета, която според тях е от решаващо значение за подобряване на хранителните навици в страната на фона на нарастващото затлъстяване и болестите, свързани с начина на живот, предаде БТА.
През октомври 2024 г. Китай публикува първите си насоки за стандартизиране на диагнозата затлъстяване и лечението му. Повече от половината от възрастните в азиатската страна вече са с наднормено тегло и затлъстели, като се очаква този процент да продължи да се увеличава.
Властите заявиха, че по-здравословното хранене е важно за лечението и превенцията на трупането на излишни килограми.
Учени от Факултета по обществено здраве към университета „Сун Ят-сън“ в Гуанчжоу, в богатата китайска южната провинция Гуандун, заявиха, че проучването им се придържа към „Планетарна здравословна диета“ и препоръчват намалена консумация на млечни продукти и червено месо.
Изследването, публикувано в списание „Nature Food“ на 30 август 2024 г. и излязло в държавните медии в началото на ноември, препоръчва в северната част на Китай, която се характеризира с висок прием на млечни продукти, но ниска консумация на зеленчуци, хората да ядат повече плодове и пълнозърнести храни.
В югозападната част на страната, която се характеризира с по-сурова среда и сериозен недостиг на вода, регионът може да се съсредоточи върху висок прием на бобови растения и зеленчуци, като в момента там има много високо потребление на червено месо, се казва в проучването.
В източната част на страната, известна със своята „богата селскостопанска култура и развита аквакултура“, е необходимо да се увеличи консумацията на пълнозърнести храни, морски дарове и зеленчуци.
Препоръчаните диети действат за предотвратяване на „затлъстяването и сърдечно-метаболитните заболявания“, казва Лю Ян, един от авторите на проучването. Изследователят добавя, че хранителните режими спомагат за намаляване на преждевременната смъртност и инвалидизация, а също така са съобразени с хранителните потребности на жителите.
Не само Китай, но и други развиващи се страни, изправени пред подобни здравни и екопредизвикателства, биха могли да се възползват от пътната карта за диетата, твърдят учените.
Лиу каза, че Средиземноморската диета широко е считана за здравословен хранителен модел на Запад, с основен акцент върху консумацията на изобилие от плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, риба и зехтин.
„Тази диета не само осигурява балансирано хранене, но също така осигурява разнообразие от основни хранителни вещества, които допринасят за цялостното здраве“, каза тя, добавяйки, че може също да помогне за понижаване на холестерола и защита на сърдечно-съдовото здраве.
Но западните бързи храни, включително бургери, пържени картофи и пица, съдържат твърде много захар, сол и наситени мазнини, които имат сериозно отрицателно въздействие върху здравето и увеличават риска от затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания, добави тя.
Снимка на китайска храна: jyleen21 / Pixabay