Кръвната група влияе на риска от инфаркт при мръсен въздух

смог в София

Някои кръвни групи са по-уязвими от инфаркт, причинен от замърсяването на въздуха.

Видът на кръвната група, която притежаваме, може да повиши или понижи риска от инфаркт в резултат от високи нива на замърсяване на въздуха. Това сочи ново изследване, представено по време на конференция в Анахайм, Калифорния.

Така например, вариант на гена ABO, който може да бъде намерен само в кръвните типове A, B и AB, е свързан с повишен риск от инфаркт поради значително атмосферно замърсяване, докато при хората с нулева кръвна група се наблюдава по-малка опасност.

Чудехме се, дали ако някой носи специфична вариация на този ген, има по-голяма или по-малка вероятност да развие фатални сърдечносъдови усложнения при мръсна околна среда, разказва клиничният епидемиолог Бенджамин Хорн от Института за сърдечни заболявания в Солт Лейк Сити, Юта, цитиран от агенция БГНЕС.

Неговият екип анализирал данните от пациенти в града, наблюдавани в периода между 1993 и 2007 г. След това била идентифицирана подгрупа от хора, преживели остър коронарен синдром, свързан с излагане на високи нива на фини прахови частици във въздуха.

При сравнение на данните, те установили, че носителите на гена ABO с вариант rs687289 А имали по-висок риск от сърдечни проблеми при високи концентрации на такива частици.

Първичната мутация, която изучавахме, разграничава кръвните типове. Онази, при която отчитаме понижена опасност от фатално сърдечносъдово събитие вследствие на замърсяване, е нулевата група, каза Хорн. За риск се смята, когато концентрацията се повиши над прага от 25 микрограма фини частици на кубичен метър въздух.

За всеки 10 допълнителни микрограма частици на кубичен метър, рискът за хора с кръвни групи А, В и АВ се увеличава с 25%, докато при хората с нулева се повишава с 10 на сто. Учените предупреждават, че новите открития не бива да водят до паника.

В информацията, която предоставяме на нашите пациенти за замърсяването, се опитваме да подчертаем, че могат да направят нещо по въпроса, за да намалят рисковете, посочи още Бенджамин Хорн.

Снимка на смог в София: Завеяна