Кърмене предотвратява рак на гърдата, твърдят експерти.
Според изследване кърменето намалява риска от заболяване от рак на гърдата почти наполовина.
Учените смятат, че защитният ефект се дължи на намаляване нивата на хормона естроген, който е известно, че предизвиква рак.
Обединеното кралство има едни от най-ниските показатели за жени, които кърмят в цяла Европа. Установено е, че едва 1 на 100 жени кърмят в продължение на 6 месеца, без да използват адаптирано мляко за бебета.
Американски учени изследвали близо 1636 жени с рак на гърдата, като ги попитали дали са кърмили в миналото. След като анализирали резултатите, учените открили, че кърменето защитава срещу най-честите генетични дефекти, водещи до рак на гърдата.
Проучването, публикувано в списанието на Националния институт за рака, установило, че колкото по-дълго продължава кърменето, толкова по-силен става превантивният ефект, съобщава агенция БГНЕС.
Бебетата, които са кърмени, са по-малко податливи на инфекции и алергии, тъй като засилват имунната си система чрез майчината кърма. Въпреки това много жени се чувстват неудобно да го правят на обществнени места и не кърмят децата си.
Снимка: Ауримас Микалаускас