Магнитни бури влияят на сърцето на 70% от хората

магнитни бури

Магнитни бури влияят на сърцето на 70% от хората, твърдят експерти.

5 мощни изригвания на Слънцето бяха регистрирани на 14 август 2024 г., като едно от тях е от клас X, съобщи БТА. Клас Х е най-високият в скалата за измерване на слънчевите бури.

„На 14 август в 09:40 ч. московско (и българско – бел.ред.) време в рентгеновия диапазон бе регистрирано изригване X1.1 с продължителност 58 минути“, казват изследователите. Освен това са отчетени изригвания от клас М1.3, М1.2, М4.2 и М4.4. След поредицата от изригвания нивото на влияние на слънчевото рентгеново излъчване върху йоносферата на Земята се повишава от нула до R3 (силно) по скала от пет показателя, където най-високият е R5 (екстремно).

Ден по-рано, на 13 август 2024 г., БТА предаде, че Земята е засегната от интензивна геомагнитна буря, която може да доведе до появата на полярно сияние. Според специализирания център към Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA) от 15:00 ч. по Гринуич (18:00 ч. бълг. време) на 12 август са наблюдавани условия, съответстващи на буря от 4-то ниво по 5-степенната скала. Подобно събитие може да доведе до появата на полярни сияния чак до щатите Алабама и Северна Калифорния.

Тази слънчева буря е причинена от изхвърляне на коронарна маса – експлозии на частици от Слънцето. Когато достигнат Земята, те нарушават нейното магнитно поле. Според Ерик Лагадек, астрофизик в Обсерваторията на Лазурния бряг във Франция, е имало много полярни сияния.

Слънчевите бури могат да бъдат съпътствани от изхвърляне на коронарна маса (Coronal mass ejection, CME) – поток от плазма от заредени частици, на който са необходими до няколко дни, за да достигне Земята. Тяхното взаимодействие с магнитното поле на нашата планета води до появата на северни сияния, подобно на гигантски завеси от вълнообразна цветна светлина.

Изхвърлянето на коронарна маса не само може да предизвика северни сияния, но е в състояние и да повреди електрическите и телекомуникационните мрежи на Земята. По-точно геомагнитните бури могат да влошат високочестотните комуникации, да нарушат работата на спътниците и да причинят претоварване на електрическата мрежа.

Слънчевата активност е напът да достигне своя пик в цикъл, който продължава 11 години. Наричан „слънчев максимум“, той се очаква да настъпи между края на 2024 и 2026 г.

Най-мощната регистрирана геомагнитна буря, известна като събитието Карингтън, се е случила през септември 1859 г.

Месец по-рано, в нощта на 8 юли 2024 г., учени регистрираха 5 силни изригвания на Слънцето , съобщиха учени от руския Институт по приложна геофизика, цитирани от ТАСС. В 00:59 българско време е регистрирано изригване от клас M1.5 с продължителност 10 минути, а в 02:23 часа имаше още едно от клас M1.0 с продължителност 18 минути, казват изследователите, цитирани от БТА. Освен това, в рентгеновия диапазон в южното полукълбо са отчетени изригвания от клас M2.5, M1.1 и M1.3.

Изригванията се класифицират въз основа на система, подобна на скалата на Рихтер за земетресенията, която разделя слънчевите изригвания според тяхната сила. Клас Х е най-интензивната категория изригвания, а най-малките са клас А, следвани от B, C, M и X. Всяка буква представлява 10-кратно увеличение на енергийния поток. Така че Х е десет пъти повече от М и 100 пъти повече от С. Числото, което следва буквата, дава повече информация за нейната сила. Колкото по-голямо е то, толкова по-силно е изригването.

През май планетата беше засегната от най-мощните геомагнитни бури, регистрирани от 20 години насам. В резултат на това северно сияние озари нощното небе в САЩ, Европа и особено в Австралия на много по-ниски географски ширини от обичайното.

Слънчево изригване от най-висок клас Х е регистрирано на 27 май 2024 г. На 29 май 2024 г. пък имаше 8 силни слънчеви изригвания, като едното от тях беше от най-високия клас X. На Земята са започнали смущения на магнитното поле след това. В края на деня на 30 май беше отчетено смущение на магнитното поле”, се казва в доклад на руския Институт по приложна геофизика.

След поредица от по-силни слънчеви изригвания в началото на месец май, на Земята започна силна магнитна буря. В нощта на 11 май 2024 г. тя достигна екстремна мощност, най-висока след август 2005 г.

Слънчевото изригване е процес на отделяне на голямо количество енергия, което води до увеличаване на яркостта и излъчваната топлина. Мощните слънчеви изригвания са свързани с изхвърлянето на плазма и други частици. Те могат да доведат до нарушаване на работата на спътниците в орбита, а също да попречат на радиокомуникационните системи на Земята.

Повече от година по-рано, на 23 април 2023 г. вечерта, мощна геомагнитня буря удари Земята. Уредите на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН определят смущението като изключително силно и отчитат 9 от 9-степенната скала.

При подобни силни смущения в геомагнитното поле на планетата има риск за сателитните комуникации и джипиес навигацията, предупреждават експерти. При магнитните бури най-зрелищни са северните сияния. Силната магнитна буря обикновено е активна поне още няколко дни с различен интензитет.

Изригване на свръхгореща материя от Слънцето изхвърли към Земята парещи газове, известни като плазма, със скорост от близо 3 милиона километра в час. Това е третата силна геомагнитна буря от началото на настоящия 11-годишен слънчев цикъл през 2019 г., според Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA). Агенцията очаква цикълът да достигне своя пик през настоящата 2024 г.

Геомагнитната буря влияе на хората, податливи на тези явления. Метеочувствителните сред нас ще усетят отпадналост, главоболие, липса на концентрация, съобщават от БАН.

70% от хората на Земята са чувствителни към магнитните бури. Най-тежко са засегнати сърдечноболни, страдащи от хипертония, инфаркти и други подобни заболявания.

Това заяви за Дарик радио кардиологът от МБАЛ „Еврохоспитал” д-р Тихомир Боев още през януари 2013 г. Той уточни, че магнитните бури повишават кръвното налягане, съсирваемостта на кръвта и хората стават напрегнати, понякога получават главоболие и гадене.

Геомагнитна буря представлява временно смущение в земната магнитосфера, при което заредени частици с висока енергия навлизат в нея от междупланетното пространство, пише Wikipedia. При по-нататъшното си взаимодействие с горните слоеве на земната атмосфера, тези частици предизвикват полярни сияния.

Геомагнитните бури са възможни, понеже енергията на плазмените потоци, предизвикващи магнитни бури, е по-голяма от максималната енергия на частица, която може да бъде спряна от магнитопаузата. Частици с такава енергия биват изхвърлени от Слънцето при явления като коронарни изхвърляния на маса или от поток от бърз слънчев вятър, който идва от коронарни дупки. Геомагнитните бури, причинени от коронарни изхвърляния на маса се наблюдават, когато сме по-близо до максимум на слънчевата активност, а потоците бърз слънчев вятър, доминират потока високоенергийни заредени частици в периодите, близо до минимум на слънчевата активност.

В класификацията на магнити бури има 5 нива, които се отчитат от лабораториите по рентгенова астрономия на Слънцето. Смята се, че слабата буря може да предизвика малки смущения в работата на енергийните системи, както и да повлияе на миграционните пътища на птици и животни. По-силните бури причиняват смущения в късовълновите комуникационни и навигационни системи, както и прекъсване на тока в индустриалните мрежи. В допълнение, повишената слънчева активност, обикновено причиняваща магнитни бури, може да доведе до полярни сияния на географски ширини, по-южни от обичайното.

Интересен е фактът, че преди 20 години броят на чувствителните към явлението е бил двойно по-малък и това се дължи на увеличената слънчева активност, допълни той. Хората, които не се влияят от магнитните бури обикновено са с добра физическа култура и живеят здравословно.

Вярно е, че сърцето може да боли. Симптоми за кардиологични проблеми са болките в средата на гърдите, изтръпване на лявата ръка и задух. При наличието им трябва да се обърнете към лекар и в никакъв случай да не прибягвате до самолечение, подчерта д-р Боев.

При магнитни бури хората с по-чувствителен организъм могат да усетят тревога, тъга, психическо напрежение, раздразнителност и безсъние.

Дните с магнитни бури се отразяват и на децата. През този период някои стават по-агресивни, справят се по-трудно с училищните задължения и са по-разсеяни.

Трябва да се обърне внимание и на храненето. Трябва да се консумират определени храни и да се пият достатъчно течности, които да са леко охладени, да не са алкохолни, газирани и горещи. Жаждата не трябва да се утолява с алкохолни питиета, дори под формата на бира, казват лекарите. Не бива да се консумила вино, шампанско, газирани и енергийни напитки.

По думите му твърдението, че болните от сърце и високо кръвно трябва да се хранят безсолно, е мит. Хората усвояват солта по различен начин и не може да се каже кой и какви количества може да приема, каза още д-р Боев.

„Тревожна е тенденцията за рязък спад във възрастта на сърдечно-съдовите заболявания. Преди години от тях страдаха хората над 60 години, а сега заболяват дори тийнейджъри“, посочи д-р Боев. Той даде за пример свой пациент, който получил инфаркт на 16 години вследствие на употреба на анаболни препарати. Не са за пренебрегване и енергийните напитки и кафето. Употребата им стимулира нервната система, но е опасна за сърцето и води до трайни увреждания във времето, предупреди д-р Боев.

Според него при кардиологичните болести няма сезонност, а по-скоро „празничност”. Българинът злоупотребява с храни и напитки по време на празниците. При болните от сърдечно-съдови заболявания това е причина за влошаване на състоянието и води до чести посещения при кардиолога след няколко дни, прекарани на трапезата.

Геомагнитните бури водят и до много нежелани последствия на техниката, понеже индуцират токове в електропроводите и смущават разпространението на радиовълни, като сигналите на радиотелевизионни кули, тези на мобилните комуникации, на системите за сигурност и отбрана, както и на различни навигационни уреди. Най-значими ефекти върху техника геомагнитните бури предизвикват върху спътниците в надземна орбита.

В дните с магнитни бури не е желателно да изпълняваме тежка физическа работа, а да си почиваме повече, като прекарваме достатъчно време навън, съветват експерти. Желателно е да бъдем спокойни и с добро настроение, защото това ще отблъсне влиянието на магнитните бури.

Илюстрация: Габриела Фабри