Морбили е инфекциозна болест, която убива до 2,5 милиона души годишно, преди разпространението на ваксината.
Случаите на заболели от морбили или дребна шарка продължават да се появяват и днес. Целите, които си е поставила Световната здравна организация (СЗО) за 2020 г. няма да бъдат постигнати.
Болестта трябваше да е изчезнала с наличието на доказана ваксина, която бе пусната на пазара преди повече от 50 години, и която бе сравнително евтина – през 1963 г. По данни на СЗО дребната шарка е причинявала смъртта на около 2.6 млн. души в световен мащаб всяка година. В периода 2000-2017 г. ваксината срещу морбили е предотвратила смъртта на около 21.1 млн. души, според оценка на СЗО.
След рязък спад от 2000 г. до 2016 г., заразната болест отново избухна, с огнища на всички континенти. В Европа на първо място е Украйна, но болестта е разпространена и в страни като Франция и Италия.
През 2012 г. СЗО обяви тревога, тъй като случаите на морбили в Европа се увеличават тройно в периода между 2017 г. и 2018 г. и достигат до 82 596 случая. Това е най-големият брой, регистриран през това десетилетие, според данни на световната организация.
СЗО и УНИЦЕФ алармират, че 2018 г. е белязана като година със сериозен скок, а броят на случаите на планетата се е удвоил. За сведение в Европа през 2018 г. са починали 72 души от морбили, което е почти два пъти повече в сравнение с 42 смъртни случая през 2017 г.
Европейските страни с най-голям брой случаи на морбили от януари до декември 2018 г. са: Украйна (53 218), Сърбия (5 076), Израел (2 919), Франция (2 913), Италия (2,517), Русия (2 256), Грузия (2 203), Гърция (2 193), Албания (1 466), Румъния (1 087).
СЗО си постави за цел да премахне морбилите през 2015 г. в четири от шестте региона, в които се намират 194-те страни-членки (Африка, Северна и Южна Америка, Югоизточна Азия, Европа, източната част на Средиземноморието и западната част на Тихия океан), а до 2020 г. за пет от тях. Но според организацията сроковете няма да бъдат спазени.
В сравнение със сърдечносъдовите заболявания или рака, морбилите може да представляват малък проблем за общественото здраве, но това е силно заразно заболяване срещу което имаме ефективна ваксина и за което Световната здравна организация си поставя цел постепенно да го премахне. Въпреки това, болестта има възход, включително във Франция. Нещо не върви, казва професор Астрид Вабре, университетски професор по вирусология, цитиран от агенция БГНЕС.
Дребна шарка, морбили или известна с народното име брусница е общо инфекциозно заболяване, което се характеризира с обща интоксикация, възпаление на лигавицата на горните дихателни пътища, характерен макуло-папулозен обрив по кожата и усложнения от страна на дихателната система. Дребната шарка е детска инфекция, причинена от РНК-вирус от род Morbillivirus, Measles virus, пише Уикипедия. Въпреки че не е зооноза, доказано е, че поради тесния контакт между хора и селскостопански животни вирусът е еволюирал от този, причиняващ чумата по говедата. Инфекцията се разпространява по въздушно-капков път. През втората половина на XX век е въведена ваксинация против дребна шарка, която рязко снижава високата смъртност сред децата в световен мащаб. Морбили е едно от заболяванията, които според СЗО поетапно трябва да бъдат изкоренени в Америка, Европа, Близкия изток и в световен мащаб до към 2020 г.
Снимка на дете с морбили: Дейв Хейгарт