Мобилните телефони не могат да се свържат с рак на мозъка, според широк преглед на десетки изследвания в период от 28 години.
Систематичен анализ на данни от 63 проучвания, проведени между 1994 и 2022 г. в 10 държави по света, показва дали има връзка между използването на мобилни телефони и повишения риск от рак на мозъка. В началото на появата на мобилните телефони много експерти се опасяваха, че честото използване на мобилни телефони в непосредствена близост до главата може да доведе до рак на мозъка.
През 2011 г. Международната агенция за изследване на рака (IARC), която е част от Световната здравна организация (СЗО) класифицира излагането на радиовълни като възможен канцероген за хората. Значението на тази класификация беше до голяма степен неразбрано и доведе до известно увеличаване на безпокойството. Нейната класификация на радиовълните като възможен канцероген до голяма степен се основава на ограничени доказателства от наблюдения върху хора. Известни също като епидемиологични проучвания, те наблюдават скоростта на заболяването и как то може да бъде причинено в човешките популации.
Наблюдателните проучвания са най-добрият инструмент, с който изследователите разполагат, за да изследват дългосрочните ефекти върху здравето на хората, но резултатите често могат да бъдат предубедени. Класификацията на IARC се основава на предишни проучвания, при които хора с рак на мозъка съобщавали, че са използвали мобилен телефон повече, отколкото в действителност.
Този нов систематичен преглед на изследвания върху хора се основава на много по-голям набор от данни в сравнение с това, което IARC проучи през 2011 г. Той включва по-нови и по-задълбочени проучвания. Това означава, че сега можем да сме по-уверени, че излагането на радиовълни от мобилни телефони или безжични технологии не е свързано с повишен риск от рак на мозъка.
Анализът е осъществен от екип на Австралийския орган за радиационна защита и ядрена безопасност (ARPANSA). Въз основа на констатациите изследователите казват, че общите нива на рак на мозъка са останали стабилни през целия период на проучването и събирането на данни, като не показват колебания във времето, тъй като потребителите са станали все по-активни в използването на мобилни телефони.
Увеличаването на броя на регистрираните случаи на мозъчен тумор между 1993 г. и 2022 г. се дължи на напредъка в диагностичните техники, както и на по-широката достъпност на изследванията с ядрено-магнитен резонанс. В констатациите се отбелязва, че „на фона на драматичното нарастване на употребата на мобилни телефони от 2003 г. насам не се наблюдава увеличение на случаите на рак на мозъка през този период“. Също така от 2003 г. насам не се наблюдава увеличение на броя на заболяванията в темпоралните лобове – областта, до която най-близо се доближава мобилният телефон по време на разговори.
Резултатите от анализа са публикувани в специализираното издание „Environment International“ на 30 август 2024 г.
В заключение авторите пишат, че за излагането на радиочестотни електромагнитни полета в близост до главата от използване на мобилен телефон има доказателства с умерена сигурност, че вероятно не се повишава риска от глиома, менингиома, акустична неврома, тумори на хипофизата и тумори на слюнчените жлези при възрастни или от тумор на мозъка при децата.
Като цяло тези резултати са много успокояващи. Те означават, че международните ограничения за безопасност предоставят необходимата защита. Мобилните телефони излъчват радиовълни с ниско ниво под тези безопасни граници и няма доказателства, че излагането им оказва влияние върху човешкото здраве.
Въпреки това е важно изследванията да продължат. Технологиите се развиват с бързи темпове. С това развитие идва използването на радиовълни по различни начини с различни честоти. Следователно е от съществено значение науката да продължи да гарантира, че излагането на радиовълни от тези технологии остава безопасно.
Снимка на жена със смартфон: Karolina Grabowska / Pixabay