Свръхпреработени храни като сладолед, чипс, бисквити и безалкохолни напитки пристрастяват като хероин.
Не можете да не изядете целия пакет чипс? Науката казва, че проблемът не е във вас, а в нездравословната храна. Експерти казват, че свръхпреработените храни са толкова пристрастяващи, колкото алкохолът, цигарите или наркотиците.
Свръхпреработените или ултрапреработените храни са такива, преминали по-значителна обработка от преработените и често имат дълги списъци със съдържание върху опаковката си, включително консерванти, подсладители и оцветители. Свръхпреработените обикновено имат пет или повече съставки. Те са склонни да включват много добавки и съставки, които обикновено не се използват в домашното готвене, като консерванти, емулгатори, подсладители и изкуствени оцветители и аромати. Тези храни обикновено имат дълъг срок на годност.
Мета-анализ на 281 проучвания в 36 различни страни установи, че цели 14% от възрастните и 12% от децата са пристрастени към свръхпреработените храни.
Откритието идва като шок, разкривайки, че свръхпреработените храни, които включват някои колбаси, сладолед, бисквити, безалкохолни напитки и сладки зърнени храни, са свързани с когнитивен спад, рак, психологически проблеми и дори ранна смърт.
„Изглежда, че комбинацията от рафинирани въглехидрати и мазнини, които често се срещат в свръхпреработените храни, може да увеличи потенциала за пристрастяване на тези храни“, пишат авторите на изследването в своите открити, цитирани от агенция БГНЕС.
Един от авторите на изследването, Крис ван Тулекен, каза, че „свръхпреработените храни са пристрастяващи за много хора“.
„Когато хората се пристрастят към храната, това почти винаги е свръхпреработена храна“, добави Тулекен.
Анализът е публикувани в специализираното издание „BMJ“ на 9 октомври 2023 г.
Снимки на свръхпреработени храни: Pixabay