
Учени са идентифицирали представител на нов клас от хормони, произвеждан от телесната мазнина, за който се предполага, че може да доведе до нестандартни подходи за борбата срещу диабета и други състояния, свързани с пълнотата.
Хормонът предотвратява натрупването на мазнини в черния дроб и повишава способността на организма да контролира глюкозата, твърдят учени от Харвардския университет за обществено здраве. Работата на екипа е включвала изследвания на хормона, наречен палмитолеат, при мишки, но хормонът е открит и при хората.
Докато други известни хормони са или базирани на протеинова или на стероидна основа, този е първият пример за клас, произведен от мастни киселини , съобщава ръководителят на екипа. Изследователите са нарекли тази нова група от хормони липокини. Хормоните действат като химически куриери на тялото, пътувайки през кръвта, за да окажат влияние на клетките и органите в процеси като растежа и развитието, метаболизмът, сексът и настроението. Ако ролята на този хормон в човешкото тяло е като при мишките, той може да се превърне във важно оръжие срещу диабет тип 2 или болестта на затлъстелия черен дроб.
Учените предварително са знаели за палмитолеата, но не са го идентифициарил като хормон, признават те. Една от неговите роли е да комуникира с черния дроб и да го предпази от натрупването на мазнини, което може да се случи, когато хората затлъстяват. Той също така влияе на мускулите да разграждат глюкозата в кръвта и работи почти като хормона инсулин при премахването на кръвната захар, уточнява агенция БГНЕС.
Снимка: Tess Watson