Популярни европейски страни за почивка са много по-горещи, отколкото пише в туристическите брошури

Малага, Испания

Популярните европейски дестинации за почивка по Средиземноморието са много по-горещи, отколкото пише в туристическите брошури.

Температурите в страните в Средиземноморието това лято са много по-високи, отколкото преди 30 години. Но това далеч не винаги е отразено в информациите на туристическите оператори. В брошурите и уебсайтовете за почивки редовно се използват остарели данни.

Това става ясно от проучване на нидерландския тв канал RTL Nieuws, публикувано на 30 юли 2024 г., който е сравнил климатичните данни на редица туристически организации с актуалната информация за климата, цитиран от БТА. Заключенията се потвърждават от Метеорологичния институт на Нидерландия. Неверните данни могат да бъдат открити в почти всички големи туристически организации в Нидерландия, като TUI, Sunweb, Corendon и D-reizen.

В сезон Лято 2024 на повече от 50 места в Южна Европа температурите вече достигнаха 40 градуса. Например в Гърция, Южна Испания и страните от Балканския полуостров. През юли-август е изключително горещо и в няколко популярни страни за почивка. Горещините в тези региони се изострят от изменението на климата, показват предишни изследвания.

Новата информация за климата все още не е публикувана на уебсайтовете за почивка. Например в информацията на TUI за Малага, Испания, се казва, че през лятото там можете да се възползвате от всички предимства на времето: „С температури понякога над 30 градуса“.

Не „25/30 градуса“, а 33-34

В действителност температурата в испанския град се повишава над 30 градуса през по-голямата част от дните през юли и август: през около три четвърти от дните през двата месеца. В същото време средната максимална температура там през юли е над 32 градуса, отбелязва RTL Nieuws.

В информация на D-reizen за гръцката столица Атина се казва, че „градът е известен с приятния си климат, като от април до ноември са най-добрите месеци в годината с температури около 25/30 градуса“.

Понастоящем средната максимална температура в Атина през юли и август е от 33 до 34 градуса. Освен това през последните няколко години в около половината от всички дни през летните месеци юли и август температурата е над 35 градуса. Само преди две седмици Акрополът в Атина беше затворен за втори път тази година поради гореща вълна, като температурите достигнаха над 40 градуса.

Отклонения нагоре

Това показва колко бързо се случва затоплянето в района на Средиземноморието. Горещите вълни в страни като Испания, Италия и Гърция са все по-неприятни и понякога опасни за здравето, казва изследователката на климата в Метеорологичния институт на Нидерландия Карин ван дер Вил.

Особено важно е да се осъзнае, че градус или два по-топло отколкото в рекламата, може да не изглеждат много, но става дума за средна стойност. „Това означава, че вероятността от екстремни явления се увеличава повече от пропорционално“, казва Ван дер Вил.

Голямо колебание нагоре

Това, че Средиземноморието се затопля толкова много, се дължи на факта, че почвата му е много суха. В резултат на това според Ван дер Вил топлината там се движи с голяма сила нагоре. Това се дължи на факта, че район, който има малко вода или влага, не може да прехвърли част от топлината си във водата. Поради това температурата на въздуха там може да се покачи рязко.

Средиземноморският регион наистина се класифицира като една от горещите точки в последния доклад на Междуправителствената експертна група на ООН по въпросите на климата (IPCC).

В този доклад за първи път се прави цялостен преглед на регионалните различия. Районът около Средиземно море е посочен като един от районите, изложени на риск от изключително високи температури. Ако емисиите на парникови газове не бъдат намалени бързо, температури над 50 градуса там няма да са изключение по-късно през този век, се казва в доклада.

Климатични сценарии

Миналата година Метеорологичният институт на Нидерландия изготви климатични сценарии за бъдещето на Нидерландия, като съотнесе данни от последния доклад на Междуправителствената експертна група на ООН по въпросите на климата към ситуацията в Нидерландия. “Може би трябва да започнем да правим нещо подобно и за средиземноморските страни”, казва Ван дер Вил. “Защото много нидерландци отиват там на почивка.”

От RTL Nieuws са поискали отговори от четирите туристически компании. Sunweb, Corendon и D-reizen са казали, че разчитат основно на уебсайтове за прогнози за времето, за да получат информация за климата. От TUI добавят, че според тях потребителите няма да възприемат данните като „конкретна прогноза за времето, а че и сами ще потърсят температурите в сайт за времето или Метеорологичния институт на Нидерландия, ако наистина искат да знаят подробности“. Sunweb и D-reizen заявяват, че ще преразгледат информацията за времето на уебсайтовете си и ще я коригират, когато е необходимо.

Снимка на фонтан в Малага, Испания: Astrid Schmid / Pixabay