Нова система ще съдейства за по-точни метеорологични прогнози за всяка българска община.
Информация за опасни явления във всички 265 общини у нас ще се осигурява с обновената система „Метеоаларм“.
Обновената метеоролотична система „Метеоаларм” ще гарантира предоставянето на информация за опасни явления във всички 265 общини. Досега това беше възможно за 28-те области в страната.
Надградената система, която вече действа от 1 септември 2022 г, бе представена от министъра на околната среда и водите Росица Карамфилова и генералния директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) проф. Христомир Брънзов, съобщи БТА.
Тази система е изключително важна, има национално значение, отбеляза министърът. Професионалистите, които работят в института, имат изключително важна и отговорна задача – да могат да предоставят навременна и качествена информация на обществото, държавните институции и общинските власти за превенция на опасни явления, посочи още тя.
„Ще се прогнозират явленията не на ниво област както беше до сега, а на ниво община. Детайлът, който вие ще видите, дава изключително голяма добавена стойност с оглед на това, че и местната власт, но и ние като общество ще бъдем навременно информирани за предстоящите явления“, подчерта служебният министър на околната среда д-р Росица Карамфилова. По думите ѝ средствата за пускането на системата и плащането на членския внос на България към Европейската агенция метеорологични спътници, които са в размер на, са дошли от националния бюджет.
„Един от източниците на информация, който захранва системата, е сателит. Новата система ще е в помощ както на институциите, така и на хората. Тя ще предупреждава за силен вятър, екстремно високи и ниски температури, бури, дъжд и сняг и за пожари. Поддържа се от 31 национални метеорологични служби в Европа, които ежедневно подготвят и изпращат информация към сървърите на системата“, поясни и проф. Брънзов.
Новото в системата е много по-високата пространствена разделителна способност, добави проф. Брънзов. Той посочи, че системата в тестов вариант е била готова още през май, като е разработвана 3-4 години. Не смеехме да я пуснем, защото не бяхме сигурни дали България ще може да си плати членския внос за спътниковата информация.
330 000 лв. са осигурени от правителството за достъпа до по-разширените данни и за заплащането на членски внос на България в Европейската агенция за метеорологични спътници (EUMETSAT), обясни проф. Брънзов.
Синоптикът Анастасия Стойчева демонстрира как действа обновената система. На сайта meteo.bg на НИМХ в горния десен ъгъл са отбелязани предупрежденията за опасни метеорологични явления за днес и утре. Кликайки върху която и да е област, долу се отваря квадратче, под което има информация за по-подробни предупреждения по общини. Данните могат да бъдат отворени в нов прозорец, където в таблица да се види прогнозата за явленията за всяко конкретно място в съответната област.
Снимка на метеорологична карта н аБългария по общини: НИМХ