Високи нива на вируса на птичи грип са открити в сурово мляко от заразени крави в САЩ.
Световната здравна организация (СЗО) съобщи, че щамът на вируса на птичия грип H5N1 е открит във високи концентрации в сурово мляко от заразени с инфекцията крави в САЩ, предаде БТА.
От СЗО препоръчаха да се прилагат мерки за безопасност при храните, сред които да се използва пастьоризирано мляко.
За първи път беше открит вируса на птичия грип H5N1 при млечни крави в щатите Тексас и Канзас през март 2024 година.
Засега се провеждат изследвания, за да се установи колко дълго вирусът може да оцелее в млякото. ОТ СЗО призова хората да бъдат бдителни.
„Докато продължават проучванията е важно хората да имат безопасни хранителни практики, включително да консумират само пастьоризирано мляко“, каза д-р Вънцин Чжан от СЗО на брифинг в Женева. „В момента наблюдаваме засегнати от вируса стада крави в американски щати, което е нов етап в разпространението на инфекцията сред бозайниците“, подчерта служителят на СЗО.
Здравните власти в щата Тексас, където беше открит първият случай на предаване на инфекцията от крава на човек, казват, че няма риск за млечната индустрия заради изискването да се унищожава млякото от болните крави.
Пастьоризацията също унищожава вирус на птичия грип, отбелязва СЗО.
За момента няма данни за предаване на вируса от човек на човек. Въпреки това здравните служители се опасяват, че интензивната циркулация може да улесни мутацията му и хората да започнат да си предават болестта.
Между началото на 2023 г. и 1 април 2024 г. СЗО обяви, че е регистрирала общо 889 заболели от птичи грип хора в 23 държави, включително 463 смъртни случая, с което процентът на заболеваемост е достигнал 52%.
Вирусът на птичия грип продължава да заразява различни животински видове, както и хора. Това е повод за изключително притеснение, каза Джеръми Фарар, научен директор на СЗО на пресконференция в Женева на 18 април 2024 г.
Вирусът H5N1, който се предава на хора при контакт със заразени животни, показва изключително високо ниво на смъртност. Опасенията са, че той би могъл да се адаптира и да стане способен да се предава от човек на човек.
Важно е да разберем колко инфекции при хора се случват без знанието ни, защото точно така ще се случи адаптацията на вируса, каза Джеръми Фарар. „Колкото и трагично да звучи, ако аз се заразя с H5N1 и умра, всичко приключва. Но ако предам вируса на друг човек в своята общност, цикълът започва.“
Засега няма никакви доказателства, че вирусът може да се предава от човек на човек.
Снимка на доене на крава: Wolfgang Ehrecke / Pixabay