
Пушенето увеличава риска от инфаркт, предупреждават учени. Хората, които пушат дори само по една цигара на ден са застрашени повече от внезапен инфаркт и други сърдечни проблеми в сравнение с непушачите.
Пушачите са изложени на по-голям риск от инфаркт, отколкото се смяташе досега, дори и да изглеждат здрави. Заплахата за здравословни проблеми може да изчезне в рамките на пет години след спирането на цигарите.
При хората, които пушат по веднъж дневно, рискът от сърдечно-съдови заболявания, рак или инсулт е два пъти и половина по-висок, подчертава агенция БГНЕС. Със всяка пета година тютюнопушене, опасността се увеличава с 8%. Възможността за заболяване значително се понижава, ако се откажете рано от вредния навик.
Изследване, проведено в САЩ показва, че нежният пол е изложен на по-голям риск от сърдечно заболяване, отколкото мъжете, въпреки че силният пол пуши средно с 25% повече цигари.
Снимка: Daniel Jordahl