Първата ваксина срещу чикунгуня в Европа

комар

Европейската агенция по лекарствата утвърди първата ваксина срещу чикунгуня.

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) даде зелена светлина на първата произведена в Европа ваксина срещу вируса на чикунгуня, предаван на хората от комари, предаде БТА, позовавайки се на съобщението на ЕМА от 31 май 2024 г.

Заразяването с вируса на чикунгуня е съпътствано от симптоми като висока температура и увреждане на ставите, което често е инвалидизиращо.

Европейската агенция по лекарствата издаде разрешение за пускане на пазара на ваксината Ixchiq, произведена от европейската компания Valneva Austria – последната стъпка преди издаването на разрешение от Европейската комисия.

Ваксината под формата на еднократна доза стимулира производството на неутрализиращи антитела в организма 28 дни след прилагането й на хора над 18 години.

Защитата, осигурена от ваксината, продължава шест месеца след поставянето на дозата.

Заболяването, причинено от вируса, засяга предимно хора, живеещи в тропическите и субтропическите региони, отбелязват от Европейската агенция по лекарствата.

Чикунгуня не е ендемична в Европа, тъй като повечето пациенти са се заразили по време на пътуване извън европейския континент, посочва базираната в Амстердам агенция.

Вирусът на чикунгуня (CHIKV) е идентифициран в Танзания през 1952 г. и според Световната здравна организация (СЗО) е разпространен в 110 държави в Африка, Азия, Америка и Европа. На този етап няма лечение за причиняваното от него заболяване. Комарите, които пренасят вируса на чикунгуня са основно от видовете Aedes aegypti and Aedes albopictus (тигров комар).

Вирусът е от род Alphavirus, от семейство Togaviridae. Думата чикунгуня идва от суахили и означава „това, което изкривява“. На езика макондо, разпространен в Южна Танзания и Северен Мозамбик, чикунгуня буквално се превежда като „връзваща“, „чупеща костите“ или „превиваща“, обяснява Wikipedia. Всички тези определения са свързани със симптомите, подобни на артрит, които предизвикват изкривяване на крайници и пръсти и адските болки в ставите, които обездвижват и приковават на легло болните за период от няколко седмици до няколко месеца.

Снимка на тигров комар: WikiImages / Pixabay