Разкриха къде в мозъка е любовта

любов и мозък

Учени разкриха мозъчната област, отговорна за любовта.

Използваме думата „любов“ в различни значения – от сексуално обожание до родителска любов или любов към природата. Проучване предоставя изчерпателно представа за мозъчната дейност, свързана с различни видове любов, изобразявайки зоните, които реагират при използването на една и съща дума за толкова разнообразни човешки преживявания.

Изследователи от университета Аалто, Финландия, използваха функционален магнитен резонанс (fMRI), за да измерват мозъчната активност, докато наблюдаваните доброволци размишлявали върху кратки истории, свързани с 6 различни вида любов: родителска, романтична, любов към приятели, към непознати, към домашни любимци и към природата. Това съобщи пресцентърът на учебното заведение на 28 август 2024 г.

„Сега предоставяме по-изчерпателна картина на мозъчната дейност, свързана с различни видове любов, в сравнение с предишни изследвания“, казва Пяртили Рине, философ и изследовател, който координира изследването. „Моделът на активиране на любовта се генерира в социални ситуации в базалните ганглии(подкорови ядра от нервни възли), средната фронтална бразда, прекунеуса (област на париеталния лоб) и темпора-париеталния ганглий отстрани на тила.“

Най-голямата мозъчна активност се поражда от родителската любов към децата, по-специално в областта на стриатума (зоната за вземане на решения), следвана от романтична любов в подобна интензивност.

„При родителската любов имаше активиране дълбоко в системата за възнаграждение на мозъка в областта на стриатума, докато си представяше любов, и това не се наблюдаваше при друг вид любов“, казва Рине. Любовта към романтични партньори, приятели, непознати, домашни любимци и природата също бяха част от проучването, публикувано в августовския брой специализираното издание на университета на Оксфорд „Cerebral Cortex“.

Според изследването мозъчната дейност се влияе не само от близостта на обекта на любовта, но и от това дали е човек, друг вид или природа.

Не е изненадващо, че състрадателната любов към непознати е по-малко възнаграждаваща и причинява по-малко активиране на мозъка, отколкото любовта в близки отношения. Междувременно любовта към природата активира системата за възнаграждение и визуалните области на мозъка, но не и социалните области на мозъка.

Най-голямата изненада за изследователите била, че областите на мозъка, свързани с любовта между хората, в крайна сметка се оказали много сходни, като разликите се състоят главно в интензивността на активиране. Всички видове междуличностна любов активират области на мозъка, свързани със социалното познание, за разлика от любовта към домашните любимци или природата — с едно изключение. Оказало се, че реакциите на мозъка на собствениците на домашни любимци били по-силни в области, свързани със социалното познание, отколкото на лица, които нямат домашни любимци. Този факт показва дълбока връзка между хората и техните домашни любимци на невронно ниво.

Не само разбирането на невронните механизми на любовта може да помогне за насочването на философските дискусии за природата на любовта, съзнанието и връзката между хората, но също така изследователите се надяват, че тяхната работа ще подобри интервенциите на психичното здраве при състояния като разстройства на привързаността, депресия или проблеми във връзката.

Снимка на зоните в мозъка, активирани при проучването: Университет Аалто