
Самотата крие най-големия риск за здравето на младите хора.
Независимо от редица външни фактори, като вредните емисии от горивни инсталации, тютюнопушенето и прекалената употреба на алкохол, най-голям риск за здравето на младите хора представлява липсата на социални контакти, или, казано с други думи, самотата, предупредиха учени.
Общата вреда от продължителната самота и социалната изолация може да се окаже по-голяма в сравнение с тази от тютюнопушенето, употребата на алкохол и затлъстяването.
Изследване на специалисти от университета на Куинсланд, САЩ показа, че повечето хора дори не подозират, че липсата на социална интеграция е вредна за здравето им, съобщава агенция БТА.
Проучвания, обхванали 500 участници в САЩ и Великобритания, установиха, че хората, които поддържат приятелски отношения помежду си, живеят по-дълго и по-добре от самотните си връстници.
Освен това хората, които имат един или няколко добри приятели, се чувстват по-щастливи и в по-редки случаи умират от последствията от депресия.
По данни на учените, самотата увеличава с 30% риска от смърт до 35-годишна възраст.
В някои страни общопрактикуващите лекари вече дават на пациентите си практически съвети за удължаване на живота, като освен лекарства, се препоръчват срещи, спортуване и търсене на приятели.
Снимка на самотна жена: PetteriO