СЗО одобри евтин бърз тест, който диагностицира коронавируса за броени минути.
Тест за коронавирус, който може точно да диагностицира заразата Ковид-19 за минути, може значително да увеличи броя на изследванията в страните със среден и нисък доход на населението.
Новината съобщи генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Теодрос Гебрейсус на брийфинг на 28 септември 2020 г.
Тестът, който струва само около 5 щатски долара, може да проследи разпространението на болестта в по-бедните държави, които страдат от недостиг на здравни работници и лаборатории.
Гебрейсус каза, че “значителна част от тези бързи тестове – 120 милиона – ще бъдат предоставени на страните с ниски и средни доходи. Тези тестове осигуряват надеждни резултати за около 15 до 30 минути, а не за часове или дни, на по-ниска цена, с по-малко сложно оборудване.”
Тези “жизненоважни” тестове ще помогнат за разширяване на тестовете в отдалечени райони, “които нямат лабораторни съоръжения или достатъчно обучени здравни работници за извършване на PCR тестове”, допълни той.
Дългите периоди между извършването на тестовете и получаването на резултатите и досега затруднява усилията на множество страни да се справят с разпространението на коронавируса.
Гебрейсус добави: “Висококачествените бързи тестове ни показват къде се крие вирусът, което е ключово за бързото проследяване и изолиране на контактите и прекъсване на веригите на предаване. Тестовете са критичен инструмент за правителствата, тъй като те се стремят да отворят отново своите икономиките и в крайна сметка да спестят както животи, така и поминък.”
Първите светкавични тестове за Ковид-19 ще бъдат доставени на двайсетина държави в Африка през октомври 2020 г.
Питър Сандс, изпълнителен директор на Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария, заяви пред CNN на 29 септември, че тестовете са изключително ценни като допълнение към PCR тестовете, но предупреди, че те не са “сребърен куршум”.
„Въпреки че са малко по-малко точни – те са много по-бързи, по-евтини и не изискват лаборатория“, обясни той. „Възможността за внедряване на качествени антигенни светкавични диагностични тестове ще бъде значителна стъпка напред, за да се даде възможност на страните да удържат и да се борят с Ковид-19“, добави Сандс.
PCR-тестът е най-широко разпространеният и най-точен диагностичен тест за определяне дали някой в момента е заразен с коронавирус. Тестовете обаче изискват специализирани консумативи, скъпи инструменти и опит на обучени лабораторни техници, което доведе до недостиг и изпитателна разлика в световен мащаб.
Сандс заяви, че тези тестове ще помогнат на страните с ниски и средни доходи да “преодолеят драматичната пропаст в тестовете между богатите и бедните страни”.
“В момента страните с най-високи доходи провеждат 292 теста на ден на 100 000 души. За страните с по-висок и среден доход този брой е 77. За държавите с по-ниски и средни доходи е 61, а за страните с ниски доходи – едва 14”, каза Сандс каза, без да уточнява откъде идват тези данни.
Снимка на негативен тест за коронавирус: Фернандо Жиминаицела