Случаите на денга и западнонилска треска се увеличават в Европа

комар

Случаите на болести, пренасяни от комари, се увеличават в Европа, предупреди Европейски център за превенция и контрол на заболяванията към ЕС.

Случаите на треска от денга и други пренасяни от комари болести рязко се увеличават в Европа, тъй като затоплянето на климата създава по-благоприятни условия за разпространение на инвазивните насекоми, предупреди Европейски център за превенция и контрол на заболяванията ECDC на 11 юни 2024 г., цитиран от БТА.

През 2023 г. в ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн и Норвегия (Европейско икономическо пространство, ЕИП) са регистрирани 130 случая на местна треска денга в сравнение със 71 през 2022 г.

Това е значително увеличение в сравнение с 2010-21 г., когато са регистрирани 73 случая, посочва от ECDC.

Броят на внесените случаи също се е увеличил до 1572 през 2022 г. и 4900 през 2023 г. Това е най-високото ниво, откакто Европа започва да прави наблюдения през 2008 г.

„Европа вече разбира, че изменението на климата създава по-благоприятни условия инвазивните комари да се разпространяват в незасегнати досега райони, и да заразяват повече хора с болести като денга“, каза директорката на ECDC Андреа Амон.

През 2023 г. в 123 региона на девет държави от ЕС са регистрирани 713 местни случая и и 67 смъртни случая от западнонилска треска.

Въпреки че този брой е по-малък в сравнение с 1133-те случая през 2022 г., броят на засегнатите региони е най-големият от 2018 г.

Комарът Culex pipiens, отговорен за разпространението на вируса на западнонилската треска, произхожда от Европа и присъства в целия ЕС/ЕИП, според ECDC.

Комарът Aedes albopictus (тигров комар), за който е известно, че пренася вирусите на денга, чикунгуня и зика, се разпространява все по-нататък на север, изток и запад в Европа и понастоящем има популации в 13 страни от ЕС/ЕИП, казват още от Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията.

Видът Aedes aegypti, отговорен за разпространението на вируса на жълтата треска, денга, чикунгуня и зика, наскоро се е установил в Кипър и няколко периферни региона на ЕС като Мадейра и френските Карибски острови.

За агенцията координираните мерки за контрол са от решаващо значение за ограничаването на тези заболявания.

Отстраняването на застоялата вода от балконите и градините и предпазването от нея също са важни мерки, допълва Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията.

Денгата е инфекция, причинена от вируса денга, позната също и като „трошаща костите“ треска (на английски: bonebreak fever), тъй като причинява толкова силна болка, че човек има усещането, че костите му се трошат, обяснява Wikipedia. Някои от симптомите на денгата са треска, главоболие, обрив по кожата, който прилича на дребна шарка и болка в мускулите и ставите. При някои хора денгата може да премине в една от двете животозастрашаващи форми. Първата форма на заболяването е денга хеморагична треска, която причинява кървене, пропускливи кръвоносни съдове и ниски нива на тромбоцитите. Втората форма е шоков синдром на денга, който води до опасно ниско кръвно налягане. Вирусът денга се предава най-вече от комари от рода Aedes, по-специално видът комар Aedes aegypti.

Западнонилска треската (на латински: Encephalitis Nili occidentalis; на английски: West Nile fever) е трансмисивно заболяване при хора и животни (зооноза), причинявано от вирус от семейство Flaviviridae, пише Wikipedia. То е арбовирусна инфекция, чиито вектори са комарите и клинично се демонстрират с енцефалит. Вирусът, причиняващ западнонилска треска, е от семейство Flaviviridae (на латински: flavus – жълт). В България вирусът е открит през 60-те години на 20 век в комари от района на езерото Сребърна и Бургаското езеро.

Снимка на тигров комар: Национален институт по алергии и инфекциозни болести на САЩ NIAID