Смартфони и ТВ увреждат мозъка на бебета и малки деца

бебе със смъртфон

Екраните на смартофи и телевизори нанасят сериозни вреди на бебета и малки деца като драстично забавят развитието на мозъка им.

Специалисти по детско здраве и развитие алармират общественото мнение за сериозните вреди, които нанася прекомерното излагане на излъчване от всякакви видове екрани – смартфони, таблети, компютри и телевизори.

Ние приемаме много малки деца, стимулирани предимно от екраните, които на 3 години, не гледат човека, който им говори, не комуникират, не говорят, не комуникират с околните и са или твърде възбудими или твърде пасивни, се казва в публикация на вестник Монд, цитирана от агенция БГНЕС.

Според специалистите при такова излагане влиянието на електронните екрани, мозъкът на бебето не може да се развива нормално.

Става въпрос за два механизма – неволно привличане на вниманието и „откраднато“ време, което би трябвало да се използва за опознавателни дейности.

Напоследък при деца без никакви неврологични заболявания, се наблюдава забавяне на развитието на речта и на развитието на детето като цяло. Специалистите сравняват тези симптоми с подобни при деца, които страдат от различни форми на аутизъм.

Крайните проявления са липса на говор при 4-годишно дете, проблеми с концентрацията, проблеми с общуването, необичайно жестикулиране и др.

Детето е в непрекъснат контакт с екрана: директно – когато гледа в него и индиректно, когато екранът е включен и се намира някъде в стаята, например, когато родителят чете нещо на компютъра или на смартфона си, или гледа телевизия, се казва още в публикацията.

Снимка: Дейв Лоуър