Ранното приложение на стволови клетки от пъпна връв подобрява значително шансовете за излекуване при травматични увреждания на гръбначния стълб.
Това показват данни от проучване на учени от Университета на Илинойс, САЩ.
Приложени рано – до една седмица след травмата – около мястото на увреждането, стволовите клетки от пъпна връв стимулират процесите на възстановяване. Същевременно е установено и успешно диференциране на стволовите клетки в нервни, както и бърза и ефективна миелинизация. Всички тези процеси гарантират поне частично възстановяване и добри шансове за по-нататъшни физиотерапевтични процедури.
Екипът, който е работил при изследването, е установил средна преживяемост на трансплантираните стволови клетки от поне две седмици, както и висока секреторна активност на невротропни растежни фактори. Установено е и, че се постига възстановяване на двигателните функции на долните крайници.
Съхранението на стволови клетки от пъпна връв се смята за приоритет в съвременната трансплантационна медицина. Евтиният, но еднократен източник на стволови клетки – плацентата и пъпната връв, осигуряват достатъчно качествени хемопоетични и мезенхимални клетки, които могат да послужат при лечебни процедури за редица тъкани и органи.
Световните медии информират на практика всяка седмица за създаването на публични или частни банки за съхранение на стволови клетки от пъпна връв. По данни на запознати, най-голямата европейска структура за съхранение на стволови клетки от пъпна връв е банката Крио Сейв в Мехелен, съхраняваща над 60 000 проби.
Снимка: sxc.hu