Студен нос – симптом за претоварване на мозъка

нос

Студеният нос е признак за умствено претоварване.

Студеният нос е признак за умствено претоварване, защото мозъкът отклонява кръвта, за да подпомага невроните.

Това съобщи в прессъобщение на университета в Нотингам, Англия, от 19 януари 2018 г., цитирано от агенция БТА.

Крайните точки като носа са първите потърпевши, защото трябва повече енергия, за да стигне до тях кръвта.

Учени от университета в Нотингам, Англия, заснеха лицата на 14 доброволци с топлочувствителни камери, докато те извършваха умствени задачи.

Резултатите им показват, че температурата на носа при претоварване намалява с около един градус Целзий.

Водещият автор д-р Алистър Кембъл Ричи от изследователската група по биоинженерство (Bioengineering Research Group) беше изненадан колко силни са връзките между температурата на лицето и умственото напрежение.

„Очаквахме, че умствените изисквания към оператора ще доведат до физиологични промени, но пряката връзка между работното натоварване и температурата на кожата беше много впечатляваща“, каза той.

„Беше нелогично. Не очаквахме лицето да стане по-студено. С този точен начин за оценка на работното натоварване можем да разработим методи, които ще помогнат на оператора в моменти на максимален стрес.“

Изследването може да помогне за оценка на натоварването и стреса на работещите. При прегаряне на мозъка качеството на работата рязко спада.

Топлочувствителни камери могат да бъдат сложени например в кабините на пилотите в самолетите, за да се проверява какво е натоварването им. Екипът работи по проекта с авиоинженерната компания „AirBus“.

Изследването е публикувано в списанието „Human Factors“.

Снимка на нос: Engin Akyurt / Pixabay