Ето няколко полезни съвета при суха и дехидрирана кожа.
С годините способността на кожата да задържа вода и да произвежда мазнини намалява. Това се дължи на намаляването на нивото на хиалуриновата киселина, чиято функция е да хидратира кожата, обяснява Naturalisima.bg.
Сухата кожа не произвежда достаътчно себум, а на дехидратирана кожа й липсва вода.
Има различни фактори, които влияят негативно на състоянието на кожата. Първият от тях е цветът на кожата – светлата кожа много по-лесно се дехидратира и образува много по-малко мазнина от тънката кожа.
Съществено влияние имат и различните козметични продукти: агресивните почистващи продукти, които премахват естествения омазняващ слой на кожата могат да влошат положението, защото кожата се стреми да компенсира и произвежда повече себум. Сезоните и околната среда също влияят. Така студеното и сухо време дехидратира кожата. Пиенето на малко вода също е причина кожата ви да не е в добро състояние. Кафето и тютюнопушенето пък изсмукват водата от клетктие. Всяка чаша кафе трябва да е компенсирана с поне две чаши вода.
Да разберете дали кожата ви е дехидратирана или суха, не е съвсем лесно, защото може да има всякакви комбинации. Можете долният слой на кожата ви да е мазен, а горният – дехидратиран (сух). Можете да имате ендовременно суха и дехидратирана кожа, суха, но добре хидратирана и т.н.
Все пак, ако прекарате пръст по бузата си откъм брадичката и почувствате груби и неравни места, по-вероятно е да имате суха кожа.
Дехидратираната кожа е по-скоро люспеста. Пъпчици по горната част на ръцете също може да е признак за дехидратация.
Най-доброто решение, ако не сте го направили вече, е да се посъветвате с дерматолог, който да определи чрез анализ на кожата какъв тип е. Той ще ви предложи най-доброто решение на проблема.
Сухата кожа е по-сериозен проблем, защото нормалното ниво на себум се възстановява по-трудно. Трябва да използвате специални кремове за суха кожа, които да възстановят баланса.
Снимка: Марек Бернат