
Използваният в миещи препарати и пасти за зъби триклозан предизвиква рак на дебелото черво.
Антибактериалният агент триклозан, който се съдържа в сапуни, пасти за зъби и перилни препарати, може да доведе рак на дебелото черво, сочат данни на учени от Масачузетския университет в Амхърст.
Учените са провели експеримент с лабораторни мишки, който е потвърдил наблюденията им, съобщава агенция БГНЕС.
Всички животни, които са приемали триклозан, са развили рак на червата.
Веществото изменя чревната микрофлора, засилва симптомите на колит и стимулира развитието на злокачествени клетки“, отбелязват учените. Той понижава броя на бифидобактериите и намалява тяхното действие.
Триклозанът е синтетичен антибактериален и противогъбичен агент. Той се използва активно за миещи и перилни препарати, паста за зъби, дезодоранти и сапуни.
Триклозан се използва и в стоматологията при обработка на зъба преди пломбиране.
Изследването е публикувано в специализираното издание Science Translational Medicine.
Триклозанът (5-хлоро-2-(2,4-дихлорофенокси)фенол) е бяло прахообразно бактерицидно и фунгицидно вещество, което се използва при производството на сапун, лосиони, дезодоранти, гелове за душ, кремове, пасти за зъби, кухненски прибори, пластмаса; в козметиката, и др, пише Wikipedia.
В България триклозан влиза в състава напр. в сапуните Биофреш и Cameo на българската фирма Биофреш ООД.
Структурата на трихлозана е сходна на тази на хексахлорофена. Температурата му на топене е 55-57°C. Трудно се разтваря във вода, но е мастноразтворимо вещество и свободно преминава през клетъчните мембрани. Когато проникне в клетката, триклозанът блокира синтеза на ензима Еноил-АПБ редуктаза, който е жизненоважен за оцеляването на много бактерии и гъби.
За канцерогенното действие на триклозана върху човека са необходими още изследвания, отбелязват учените.
Снимка на сапун с трихлозан: JeepersMedia