204 000 българи са с диабет без да знаят, показва статистика.
316 000 са диабетиците в България с поставена диагноза. Други 204 000 обаче имат диабет, без да знаят това.
Тези данните представи председателят на Българския институт “Метаболитен синдром” доц. Владимир Христов, цитиран от агенция БГНЕС.
Изследване посочва, че при 40% от българските мъже е установена групата от рискови фактори, наречена метаболитен синдром. 62% от тези мъже на по-късен етап развиват захарен диабет. При жените такъв синдром имат едва 17%. От тези жени обаче заболяването развиват 70%.
Метаболитен синдром се регистрира, когато са налице три от пет фактора, отнасящи се до затлъстяване, холестерол, кръвно налягане, кръвна захар и триглицериди.
Едва 30% от случаите на диабет са развили заболяването по генетичен път, обясни доцент Владимир Христов: Докато при 70% от случаите е начин на живот. Това означава заседнал начин на живот, с много малко активно движение, много часове пред телевизор или компютър, особено ако професията е свързана със стоене пред него, неправилно хранене… Това довежда до наднормено тегло и разбира се, стресът играе огромна роля, особено хроничният неотреагиран стрес, свързан с професия, със семейни проблеми.
Не по-малко от 150 минути седмично да бъде активната дейност, посъветва Христов, като допълни, че тя трябва да включва между 7000 и 10 000 крачки на ден: Достатъчно е редукция на минимум 5% от изходното тегло или между 5 и 10, за да се получат много големи позитиви. Тоест, човек, който е 100 кг, да свали 10 или ако е 90 кг, да свали 9 от тях. Не е нужно от първия момент да се гони рязко отслабване.
Специалистите са убедени, че диабетът и сърдечносъдовите заболявания са в тясна зависимост с размера на талията. Нейното измерване би могло да помогне за предотвратяване на по-нататъшното развитие на заболяването.
Снимка: sxc.hu