
Близо 600 000 българи са болни от диабет, показва националната статистика.
Започва мащабна информационна кампания Открито за диабета по повод отбелязването на Световния ден за борба с диабета на 14 ноември 2014 г..
Кампанията се организира за трета поредна година от Българска асоциация диабет, Национална асоциация на децата с диабет и Национална пациентска организация в партньорство с фармацевтичната компания Sanofi България, съобщиха от Българска асоциация диабет.
Захарният диабет е едно от най-разпространенитe социално значими заболявания. Ако диабетът беше държава, тя щеше да е третата по население в света, заяви д-р Наталия Темелкова, ендокринолог в УМБАЛ “Александровска”, цитирана от агенция БГНЕС.
По данни на Международната диабетна федерация с диабет в момента живеят над 382 млн. души в света, като близо половината от тях не знаят за това. Само за едно година броят им в световен мащаб се е увеличил с 11 млн. Очакванията са, че през 2035 г. броят им ще достигне 592 млн.
В България с диагноза диабет тип 2 са над 577 хиляди българи, като близо 150 000 не са все още диагностицирани.
Затова изключително важни са превенцията и ранната диагностика. И те са в основата на нашата кампания “Открито за диабета”. Проучванията показват, че достатъчната физическа активност и балансираният хранителен режим намаляват риска от развитието на диабет тип 2. Затова и фокусът ни тази година е върху правилното и здравословно хранене каза Йерон Вайтес, Генерален директор на Sanofi България.
Липсата на достатъчна информация по темата за диабета води до това хората в риск да не се изследват, а болните да се крият. Всъщност дори с установена захарна болест всеки може да живее пълноценно. Поредното доказатeлство за това е провелият се на скоро в Будапеща футболен турнир за диабетици DIAEURO, в който за втори пореден път участваше и български отбор, акцентира Светла Алексиева, председател на Българска асоциация диабет.
Изграждането на правилни хранителни навици при децата е изключително важно, още повече предвид тенденцията за увеличаване на броя на младите хора с наднормено тегло. Разбира се, основната роля за това е на родителите. Вярвам, че с нашата кампания ще направим успешна крачка към промяната на лошите хранителни навици, допълни Елисавета Котова, председател на Национална асоциация на децата и младите хора с диабет.
В борбата срещу диабета е нужно обединение на усилията на държавата, бизнеса и пациентските организации. Това е правилната формула, която би проработила, говорейки за превенция и ранна диагностика, добави Вяра Врагова, представител на Асоциация “Диабет Тип 2”, член на Националната Пациентска Организация.
Ранното диагностициране ограничава тежките усложнения при болните, затова е много важно да се познават първите симптоми на диабета. Най-често срещаните симптоми са: често уриниране, силна жажда и чувство на глад.
Освен общите симптоми се наблюдават и специфични такива при двата типа диабет. При захарен диабет тип 2 голяма част от пациентите нямат никакви признаци в продължение на години. Повечето от тях обаче са с наднормено тегло или затлъстяване, с натрупване на мазнини предимно в областта на корема.
Другите симптоми могат да включват: непрекъсната умора, трудно заздравяващи рани и генитални инфекции.
Заболяването захарен диабет тип 1 започва рязко и драматично. При него повечето пациенти са с поднормено или нормално телесно тегло. Ранните симптоми при него са неестествена загуба на тегло, непрекъсната умора, нарушение на зрението и кожни и генитални инфекции.
Снимка: Dennis Skley