
Продуктите „енергиен сниф“ и „алтернатива на енергийни напитки“, които певицата Диона смърка, не са разрешавани от Министерството на здравеопазването.
Експертите предоставиха професионално становище, в което очертаха, че приложението на енергиен прах не е безопасно, а крие рискове от увреждане на назалната лигавица, включително може да се стигне и до етапи на спиране на дишането, когато дозирането не е съобразено.
Това заяви на брифинг в Министерския съвет служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. Тя коментира решението на Комисията за защита на потребителите, сезирана от здравното министерство, за определяне като забранен на енергийния прах, предлаган като „алтернатива на енергийна напитка“ и „енергичен сниф“.
Установено е, че продуктите представляват риск от възпаление на носната лигавица, възможност за блокиране на дихателните пътища и други неблагоприятни последици за организма. При системна (редовна) употреба, чрез вдишване през носа на продукта Wildkraut Energy и „Sniff Bull Energy Dust“ като енергиен снииф, се получава изтъняване на носната лигавица, което от своя страна може да доведе на първо време до епистаксиси с вторична инфекция и последваща перфорация на носната преграда със затруднено носно дишане; нарушение на качеството и физиологията на вдишвания въздух; хипоксия, които водят до други усложнения за целия организъм.
„Ние разпоредихме проверки в над 380 обекта. Бяха спрени продажбите на наличните опаковки“, посочи министърът, цитиран от БТА. Тя допълни, че няма конкретни данни от производителя за дозирането на този продукт, което отново повдига въпроса за неговата безопасност. „При многократна употреба може да има много неблагоприятни ефекти върху здравето на употребяващите. След всички данни, които събрахме от нашите консултанти по уши-нос-гърлени болести, от производителя, както и след направените анализи, ние излязохме със становище, че употребата на този прах не е безопасна за здравето“, разясни министърът на здравеопазването.
На въпрос защо този продукт е допуснат до търговските вериги, както и дали ще бъде напълно изтеглен оттам, министър Галя Кондева подчерта, че ако продажбата на енергийния прах продължи, съответните обекти, в които той е установен, трябва да бъдат санкционирани. „Ролята на министерството беше да установи безопасността на продукта“, каза още тя.
Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова издаде заповеди за незабавно и ефективно изтегляне от пазара на „Wildkraut Energy Sniff“ и „Sniff Bull Energy Dust“ – продукти, които представляват алтернатива на енергийна напитка и се приемат назално, чрез вдишване през носа. Продукттите са идентифицирани като сериозна заплаха за здравето и безопасността на потребителите.
КЗП бе сигнализирана от граждани и при разпространената в социалните мрежи реклама санкционира онлайн търговци, предлагащи продукта „Sniff Bull Energy Dust“, като поиска становището и на Министерство на здравеопазването относно безопасността на този продукт.
Приоритет в дейността на председателя на КЗП е недопускането на пазара на продукти, които застрашават здравето и живота на потребителите.
След подадения сигнал и съвместните действия с Министерството на здравеопазването, председателят на КЗП г-жа Мария Филипова издаде заповед за забрана на производството, вноса и разпространението на продуктите и разпореди изтегляне на „Wildkraut Energy Sniff“ и „Sniff Bull Energy Dust“ от всички търговски обекти.
Ще бъдат изпратени и нотификации до Европейската система за бързо предупреждение SAFETY GATE.
Г-жа Мария Филипова апелира към всички потребители, закупили тези продукти, да преустановят незабавно тяхната употреба, както и призовава всички търговци да преустановят продажбата и да изтеглят от търговската мрежа тези опасни за здравето продукти.
По-рано, продуктите „енергиен сниф“ и „алтернатива на енергийни напитки“ не са разрешавани от Министерството на здравеопазването (МЗ). Това съобщиха от пресслужбата на МЗ на 28 август 2024 г. по повод постъпил сигнал за онлайн продажбата на продуктите. Сезирани са и Агенцията по безопасност на храните и Изпълнителната агенция по лекарствата.
Продуктите са нови, с нестандартен начин на употреба, с неясна законова квалификация и съставки, създаващи потенциален риск за здравето при прекомерна употреба, допълниха от МЗ.
Представената в сайтовете информация е подвеждаща за потребителите, тъй като се посочва, „че те не съдържат характерни за храните съставки (глутен, захар), че са веган или че са еквивалент на енергийни напитки“, допълниха от МЗ.
Над 150 търговски обекта в цялата страна, за които е налична информация, че е възможно да продават т.нар. „енергиен прах“ или „енергиен сниф“, са ппроверени от егионалните здравни инспекции в рамките на 29 август. В проверките по места участие са взели експерти от Комисията за защита на потребителите, както и органите на МВР.Регионалните здравни инспекции започват спешни проверки на обекти, за които има информация, че може да се предлага „енергиен сниф“. Проверките са разпоредени от министъра на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева.
Посочените продукти са открити в обекти в 9 от проверените 28 области: София, Бургас, Варна, Благоевград, Стара Загора, Пловдив, Монтана, Хасково и Сливен. Те са били налични в различни количества между 2 и 10 бр. опаковки. Продуктите са етикетирани на български език, с обявена продажна цена, партиден номер и срок на годност. С предписания временно е спряна продажбата на наличните количества. Същите са оставени под възбрана до решение относно тяхната безопасност за употреба.
Междувременно експерти на МЗ са извършили мониторинг на места за продажба от разстояние, като е изготвен списък, по който също ще бъдат извършени проверки. Информацията ще бъде предоставена и на останалите компетентни органи.
След установяване на произхода на продуктите, веригата на доставки, както и вложените суровини и съставки, ще бъде изготвена преценка за безопасността на предлаганите продукти за назална употреба, както и преценка на необходимостта от предприемане на мерки за евентуално ограничаване или забрана.
По-рано от Комисията за защита на потребителите съобщиха, че след постъпил сигнал е спрян сайт за нерегламентирана продажба на лекарства в интернет. Сайтът е предлагал медицински продукти с неясен произход и съмнителни качества.
Експерти от КЗП са извършили проверка, при която е установено, че в нелицензирана онлайн аптека, управляваща уебсайт, се предлагат за продажба неразрешени за употреба лекарствени продукти.
Със съдействието на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) е сезиран доставчикът на хостинг услугата, който деактивира достъпа до сайта и премахна незаконното съдържание.
Успешното сътрудничеството между КЗП и ГДБОП предотврати продължаването на нерегламентираната търговия с лекарствени продукти, които не само увреждаха икономическите интереси на потребителите, но и създаваха опасност за живота и здравето им, посочват от КЗП.
Специалистът по „Уши, нос, гърло“ д-р Кирил Пеев коментира за БТА, че няма нито едно лекарство или хранителна добавка, които да се приемат от хората чрез „шмъркане“. Опитът ни показва, че хората, които злоупотребяват с наркотични вещества, които се шмъркат, води до изсушаване на лигавицата, до анестезиране, а впоследствие сухата лигавица започва да некротизира и се стига до перфорация на носната преграда, посочи лекарят.
Макар съставките да изглеждат на пръв поглед банални и „безвредни“ – кофеин и екстракти от природни продукти, рисковете остават налице, изрази категоричното си мнение по темата д-р Аспарух Илиев, който е ръководител на лаборатория в Берн. „Веществата достигат директно много бързо до мозъка (анатомичната система там позволява през носа да достигнем високи дози на различни вещества в мозъка), не преминават задължителното “обезопасяване” през черния дроб. Допълнително нямаме никаква представа дали няма и негативен ефект върху дихателните пътища, дали не уврежда лигавицата на носа и пр.“
В съдържанието на продукта производителите са изредили следните съставки: мака, тирозин, Л-теанин, кофеин и таурин, подчертавайки, че съдържа изцяло природни съставки. А в описанието са подчертали, че действието на енергийната напитка за смъркане е незабавно, че повишава концентрацията и фокуса и „те държи буден“. Другата голяма опасност, която крият подобни продукти, е създаването на навик за приемане на вещества по този начин.
„Самото приучване към смъркането на нещо в прахообразна форма може да премине и към смъркане на други не толкова здравословни вещества. И докато последното не е задължително, самият маниер на създаване на навик може да бъде проблемен“, допълва д-р Илиев.
„Инхалирането през носа носи ясни медицински рискове (Leopold 1994, Feron 2008), освен това е и поведенчески модел, „нормализиращ“ употребата на забранени субстанции (May 2009)“, коментира и д-р Александър Симидчиев, който е специалист по белодробни болести, депутатът от ПП-ДБ и председател на Здравната комисия в парламента. Той изрази готовност за забрана на „енергийните шмъркове, за да не ставаме свидетели на поредната победа на печалбарството над здравето на децата ни“.
По-късно, на 29 август, Диона обяви, че напуска социалните мрежи, докато отмине скандала със смърканите от нея субстанции, но не издържа повече от 10 дни и на 11 септември обяви, че липсвала на хората в публичното пространство:
Припомняме, че Денислава Сашова беше арестувана през януари т.г., хваната да шофира нощем по столичен булевард надрусана или по-точно с положителна проба за кокаин, след което е пусната под парична гаранция от 5000 лв. За това нейно престъпление Денислава Сашова я чака затвор от 1 до 3 години, както и глоба от 500 до 1500 лева, съгласно законодателството на Р. България. Диона твърди, че не е смъркала кокаин, а медикамент за понижаване на температура.
„Аз съм се отказала отдавна от наркотиците. За мен това е минало събитие, което ми навява само лоши спомени. Апелирам младите и възрастните да не посягат към наркотици“, каза Диона пред Bulgaria ON AIR на 28 август 2024 г., след като певицата обяви в клипче в официалния си профил, че е чиста от наркотични субстанции и показа лабораторни резултати от изследването й, но по-късно го свали от мрежата.
Дион, е родена на 20 юни 1995 г. в Бяла Слатина. Музикалната си кариера започва с рап парчета от 2015 г., но след това преминава към жанра поп фолк. През 2018 г. участва във VIP Brother. Най-големият хит на Диота е съвместната песен с Лидия и Десита „Излъжи ме“ (2019). Диона е както сред най-известните български певици в Instagram, така и в Топ 50 на българите с най-много последователи там с над 450 хиляди абонати.