Чушките – червени, жълти, зелени – тези колоритни зеленчуци придават незабравим облик и вкус на всяко ястие.
В красиви багри, с прекрасен аромат и свеж вкус в комбинация с полезни свойства те са желан ежедневен гост на нашата трапеза, пише BB-team.
В България са разпространени най-вече зелена и червена чушка, докато на различни места по света се отглеждат бели, жълти, оранжеви и дори виолетови чушки.
Чушките са изключитено богати на витамин А, витамин В1, витамин В2, витамин В6, както и витамин С и витамин Е, като количеството на витамин С е с пъти по-голямо спрямо това в магданоза и цитрусовите плодове. Червените и оранжевите чушки са по-богати на витамин С и съдържат 30 пъти повече каротин от зелените такива.
В 100 гр чушки се съдържат около: 10 мг калций, 13.2 г магнезий, 24 мг фосфор, желязо, калий, ниацин, триптофан и захари, особено в лютите сортове. Чушките се отличават и с високо съдържание на цинк, който е в количество, два пъти по-голямо спрямо това в краставиците, доматите, марулята и тиквата, и 4 пъти по-голямо спрямо това в динята. Известно е, че цинкът е микроелемент, който играе ключова роля в процесите на растеж и развитие при малките деца, освен това е важен и за имунната система на организмите.
Лютите чушки пък са богати на капсаицин – вещество, което подпомага бързото изгаряне на калориите, с изразено антиоксидантно действие и благоприятно влияние върху процесите на кръвоснабдяване на кожата. За лютите чушки е всеизвестен и фактът, че са особено мощни афродизиаци.
Винаги избирайте ярки, жилави и лъскави зеленчуци с гладка кожа. Чушката трябва да ви се струва тежка за своята големина. Не взимайте чушки с петна и повредени участъци. Съхранявайте ги в хладилник в полиетиленова торбичка или в отделението за плодове и зеленчуци, не по-дълго от пет дни. Чушките са еднакво вкусни и сурови, и готвени.
Снимка на чушки: Sergey Nemo / Pixabay